Hatay Devlet Hastanesine sevk edilen Suriyeli hasta, beyin kanaması (subaraknoid kanama) tanısıyla Beyin Cerrahi Servisinde yapılan beyin anjiyosu (DSA)'nda beyin damarlarında iki adet baloncuk (anevrizma) tespit edildi. Beyin Cerrahi Doktorları Op. Dr. Murat Kocaoğlu ve Op. Dr. Alaettin Kerimoğlu tarafından ameliyata alınan ve kanayan beyin damar baloncukları kapatılarak başarılı bir ameliyat gerçekleştirilerek hasta sağlığına kavuşturuldu.

 

Hatay Devlet Hastanesin de ilk defa gerçekleştirilen beyin baloncuğu ameliyatıyla ilgili açıklamalarda bulunan Op. Dr. Murat Kocaoğlu "Birçok kişide oluşabilecek ancak belirti vermeyen bir hastalık olan Anevrizmanın tespitinin zor olduğunu, kanayana kadar bir belirti göstermemektedir” dedi.

 

Gün içinde şiddetli ve bıçak saplanır gibi baş bölgesine giren ağrıları önemsemek gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Kacoğlu “Bu sayede zamanında yapılan tetkiklerle ortaya çıkabilecek beyin baloncuğuna doğru ve zamanında müdahale hayat kurtarmaktadır. Bu hastalığın halk arasında baloncuk olarak bilinen beyin anevrizmasının kafada ne zaman patlayacağı belli olmayan bir saatli bomba gibi tehlikelidir. Ailesinde beyin kanaması geçirenler, bilinen damar hastalıkları olanlar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı olanlar, alkol ve sigara kullananlar risk altındadır. Bu nedenle her yaş grubunda karşımıza çıkabilecek bu hastalıktan korunabilmek için vatandaşlarımızın erken teşhis ve tedavi için hekim kontrolünde olmaları ve baş ağrılarını önemsemeleri gerekmektedir" şeklinde konuştu.

 

Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu da
Hastanelerinin günden güne hasta odaklı hizmet kalitesini arttırdığını ifade ederek “Artık birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde gelişen tıp teknolojisi ile birlikte hastalarımız mağdur olmadan, zaman kaybetmeden, il dışına sevk etmeden kendi hastanemizde tedavi ediyoruz. Bu ameliyatı gerçekleştiren hekim arkadaşlarıma göstermiş oldukları özveriden ve gayretten dolayı teşekkür eder başarılarının devamını dilerim” diye konuştu.

 

Öte yandan anevrizma hastalığı halk arasında Ebru Gündeş'in hastalığı olarak da biliniyor.