Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, HADO projesinin ilk gemisi Türkiye’nin en hızlı ve konforlu deniz otobüsü yarın (Perşembe) günü İskenderun körfezinde olacağını ifade ederek “500 bin lira bir bütçe ayırarak, Hatay halkının baskısıyla kerhen evet diyen Belediye meclisindeki muhalefet, bu işi bizim hiçbir zaman yapamayacağımızı düşünüyordu. Ama her türlü engellemelere rağmen biz deniz otobüsünü aldırdık. Yunanistan’ın Kos Adasından Türk Loydu ve Mtu tam yol deneme seferi, mekanik ve elektronik motor testleri için yol çıktı. Şu anda yolda Türkiye içesindeki seyir halindeki deniz otobüslerinin içerisindeki en hızlısı ve biz bayrağımızı, Türk Bayrağımızı akşama doğru İskenderun Körfezinde ilk deniz otobüsünüze çekeceğiz” diye konuştu.

 

HADO ile ilk seferleri özel bir firmanın limandan başlatacaklarını belirten Başkan Lütfü Savaş “Şu var ki normal şartlarda Büyükşehir yasasına göre, dolgu alanları Büyükşehir’e aittir. Maalesef 4 yıldan fazla oldu mücadelesine başladığımız ama sonuçlanamayan İskenderun’daki dolgu alanlarından en azından iskele kısmını, Atatürk Anıtının arkasını Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesini bekliyoruz ve Deniz otobüsümüzün her seferini oradan kaldırmak istiyoruz. Tabi Samandağ Çevlik’deki limanının da rehabilite edilmesi ve gümrük konulması lazım, buradan da seferlere başlamak için hem İskenderun hem de Samandağ’ı aktif kullanmak istiyoruz. Mersin, Gazi Magosa ve Lübnan’a yani (Beyrut’)a seferlere yakın zamanda başlatacağız” diye konuştu.     

 

Hado’nun kiralama yolu ile ilk yüksek hızlı gemisi olmayı hedefleniyor. Bölgeye ve İskenderun’a hareketlilik getirecek olan seferlere, geminin İskenderun limanına vardıktan sonra Türk Loydu Class işlemleri, hukuki, süreç ve seyir raporları Türk Bayrağına geçiş işlemleri sonrasında başlatılmaya hazırlanıyor.