Hatsu toplantı salonunda gerçekleştirilen ve temayül diye adlandırılan kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından divan seçimine geçildi. Divan Başkanlığı’na Mehmet Akbay, kâtipliğe Zeliha Yıldırım ve Süleyman Kurtoğlu oy çokluğuyla seçildiler.

 

        Açılış konuşmasını yapan İMO İskenderun temsilcisi Selahattin Gündüz, görev süresince sürekli meslek odasını ve meslektaşlarının menfaatlerine çalıştığını kaydederek, görevde bulunan bazı yöneticileri de isim vermeden eleştirdi. Başkan Gündüz, odayı hiçbir zaman şahsi emelleri çerçevesinde kullanmadığını ve kullandırtmadığını ifade ederek “Görev süresince her türlü sosyal ve kültürel projelerde yer aldık. Kimi dönem istifaların yüzünden zor dönemler yaşadık ama, bu kongreyle bunların tamamen ortadan kalkacağına inanıyorum” dedi.

       

İMO Hatay Başkanı Salih Harbiyeli de, temayül niteliğindeki bu kongreler sayesinde mühendislerin odalarına daha iyi sahipleneceğine kanaat getirdiğine dikkat çekti.

 

        Daha sonra söz alan Başkan adaylarından Tevfik yıldız, odaların sadece mesleki dayanışma ve sorunlarla ilgi alanı olarak görmemeleri gerektiğine değinerek, sosyal, ekonomik, politik gibi tüm konularla fikir yürütmeleri gerektiğini savundu. Atatürk’ün kendilerine bıraktığı Cumhuriyeti korumaları ve geliştirmeleri gerektiğini vurgulayan Tevfik Yıldız, Ortadoğu’da yaşananların da meslek odalarının politikaları olması gerektiğini anlattı. 

 

        Diğer Başkan adayı Kamil turan ise, meslek odalarının uzmanlık alanlarındaki birikimlerini toplum yararına sunabilmeleri ve meslektaşlarının hak ve çıkarlarını olarak koruyabilmeleri için özerk bir güç olmaları gerektiğini anlattı.

 

        Turan, genç mühendislerin talebiyle bu göreve talip olduğunu kaydettiği konuşmasında şunları aktardı: “Şehrimizde yapılacak mesleğimizi ilgilendiren tüm kamu yatırımlarında meslektaşlarımızın odamız öncülüğünde bilgi ve birikimlerini ortaya koyabilmesi için bölgemizdeki tüm kamu kuruluşu ve belediyeler ile iletişim içerisinde olunacaktır.”

 

        Kongrede söz alan geçen dönem yöneticisi Yıldıray Şengül, hem İl yönetimini hem de İskenderun yönetimini, icraat yapmamakla suçladı, ağır eleştirilerde bulundu.

 

        Yapılan konuşmaların ardından oy verme işlemine geçildi. Kongreye katılan 210 oydan 120’sini Kamil Turan, 89’unu da Tevfik yıldız aldı. 1 oy ise boş çıktı. Bu sonucun ardından Kamil Turan’ın ismi İMO Genel Merkezi’ne gönderilecek. Merkezin vereceği karar, İMO İskenderun’u yönetecek yönetim ve başkan kesinlik kazanacak.