İskenderun Teknik Üniversitesi tarafından bu sene ilk kez düzenlenen “Demir-Çelik Endüstrisinde Nesnelerin İnterneti (Iot) Çözümleri” çalıştayına MMK Metalurji ekipleri de katıldı. Çalıştayda, İnternet teknolojilerinin endüstriyel fabrikalarda uygulanabilirliği konusu masaya yatırıldı.

 

Üniversite sanayi iş birliği kapsamında çalıştaya destek veren bölgenin yassı çelik üreticilerinden MMK Metalurji, IoT (Internet of Things) ile Otomasyon Takibi ve Kontrolü üzerine sunumlarını gerçekleştirdi.

 

Aynı üniversitede doktora ve yüksek lisans yapan MMK Metalurji mühendisleri, Demir-Çelik Endüstrisinde Nesnelerin İnterneti (IoT) oturumunda internet teknolojileriyle otomasyon takibi ve kontorolü, haberleşme teknolojileri konularında sunumlarıyla dikkat çektiler.  

 

MMK Metalurji bu proje ile uzak mesafeler için kullanılan fiber optik gibi hem maliyeti yüksek hem de montajı zor olan bir hizmetin kullanımını ortadan kaldırmaya yönelik bir uygulamayı hayata geçirmeyi planladığı vurgulandı.

 

Mersin Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi, ABB, Türk Telekom, Bilkent Üniversitesinden katılımcıların olduğu çalıştayda, yapay zekadan iş güvenliğine, siber güvenlikten demir çelik endüstrisine kadar pek çok konuda yapılan çalışmalar katılımcılar ile paylaşıldı.