Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hissom Alalawi ve heyeti İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Irak heyeti Türkiye ile Irak arasında yaşanan son gelişmeler, İş adamlarının Irak’ta yapacakları yatırımlar ve Irak sınır kapısında Türk firmalarının yaşadıkları sorunlar  ele alındı.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda Meclis üyeleri ve iş adamları ile bir araya gelen Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hissom Alalawi ve heyeti Türk Irak ilişkilerini masaya yatırdı.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz toplantıda, İskenderun ekonomisi ile ilgili Irak heyetine sine vizyon destekli sunum yaptı. İskenderun ve çevre illerinin Irak ve Suriye’de yaşanan savaşlar nedeniyle zor anlar yaşadıklarını ve ticaretin azaldığına vurgu yapan Yılmaz;  “İskenderun Sanayisi ve limanı ile lokomotif şehirlerarasında yer almaktadır. Bölgemizde Suriye Irak ve çevre Arap ülkelerine Demir-Çelik, filtre, yaş sebze ve meyve, balık olmak üzere birçok ürün ihraç edilmektedir. Son yıllarda özellikle sınır kapılarında yaşanan sorunlar ve alınan yüksek girdi ve toprak bastı paraları nakliye sektörünü sekteye uğratmaktadır. Daha önceleri Irak’a yatırım yapan firmalarımız da yatırım yapmak için gün saymaktadırlar. Odamıza kayıtlı birçok firmamız Irak ile ticaret yapmaktadır. Temennimiz iki ülke arasındaki tarihi, kültürel ve ticaret bağlarının önümüzdeki süreç de daha da güçlenmesidir.” şeklinde konuştu.

İş adamlarını Irak’a yatırım yapmaya davet eden Büyükelçi Hissom Alalawi, Irak’da yatırım yapmak isteyen müteşebbislere yönelik yer tahsisi ve çeşitli alternatif imkanlar sunulduğuna dikkat çekerek, Sınır kapılarında ve karayollarında başta olmak üzere Demir yolların da da güzergahlar oluşturduklarına dikkat çekti.

Türk Irak Sanayici ve İşadamları Derneği yönetim kurulu Başkanı Nevaf Kılıç ise toplantıda, iş adamlarına ve yatırımcılara çağrıda bulunarak şöyle konuştu:

 “Irak ülkemize ırak değildir. İki ülke arasında ticari ve kültürel ilişkilerin güçlenmesi için birlikte hareket edelim ve yatırım yapmak için çaba sarf edelim. Irak pazarı Türkiye için çok önemli ve bu fırsatı Türk işadamları olarak değerlendirelim.”