İSDEMİR’de yetki alan Çelik-İş sendikası geriye dönük toplu sözleşme görüşmeleri için işverene sözleşme taslağını tebliğ etti. Çelik-İş Genel Başkanı Yunus Değirmenci,” Arkadaşlarımızı memnun edecek sözleşmeye imza atmak istiyoruz.” dedi.

 

      Çelik -İs Sendika Genel Başkanı Yunus Degirmenci, Genel Mali sekreteri Bayram Altun Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Recep Akyel Genel Eğitim Sekreteri Ferhan Öner ve Çelik -İs Sendikası İskenderun Şube yönetimi ile birlikte İskenderun Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

 

      İSDEMİR’de 3160 kişiyi kapsayan toplu iş sözleşme görüşmesi için yetki alır almaz çalışmalara başladıklarını belirten Genel Başkan Yunus Degirmenci,” Toplu İş sözleşme görüşmelerini başlattık. Yetki alır almaz daha önce hazırlamış olduğumuz toplu iş sözleşme taslağını işverene tebliğ ettik. Süreç başladı. Altı gün içerisinde gün tespiti yapılacak ve ilk oturum günü belirlenecek. O günden sonra da 60 gün içerisinde toplu iş sözleşme görüşmelerini bitirmeye çalışacağız.”

 

      GEÇMİŞE DÖNÜK SÖZLEŞME

      Çelik -İs Sendika Genel Başkanı Degirmenci, işverene sundukları sözleşme taslağının geçmişe dönük olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “2015 Ocak ayından başlayan sözleşmeyi, iki yıllık da üç yıllık da yapabiliriz. Zam artışlarını yıllık talep ettik. Çünkü işveren, toplu sözleşme farklarından mahsup etmek üzere, yetkisizlik döneminde enflasyon oranında her yıl bir iyileştirme yaptı. Geriye dönük olan bu toplu sözleşme görüşmelerini ben ve arkadaşlarım birlikte yürütüyoruz. Bu toplu sözleşmeden arkadaşlarımızın geriye dönük haklarını telafi edici, mutlu edici imzanın peşinde olacağız. İnşallah kısa sürede sonuca gider ve yeni dönemin toplu iş sözleşmesinin peşine düşeriz.”

 

      Değirmenci, göreve geldiklerinde 18 bin olan üye sayısının İSDEMİR’de yetki alınmasından sonra, bakanlık tarafından yayınlanacak Temmuz istatistiklerinde 40 bine çıkacağına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Biz bu bölgede üç buçuk yıldır İSDEMİR’in yetki mücadelesi ile yattık kalktık. Sendikal çalışmalara kafa yoramadık. Yine arkadaşlar sağ olsun Yolbulan Haddecilik ile anlaşma yaparak gücümüze güç kattılar. Yeterli mi? değil. İSDEMİR gibi uluslararası bir şirketi bünyesinde bulunduran Çelik-İş’in üye sayısı bu bölgede daha fazla olması gerekir. Biz göreve geldiğimizde Çelik-İş’in Türkiye’deki 18 bin üyesi 35-36 binlere çıkmıştı. Bu şu demektir Türkiye’de Çelik-İş sendikası büyüyor, bu bölgede de büyüyecek. Yeni söylemler geliştirdik, yeni tavırlar belirledik. Misyonumuzu, çalışan insanlarımızın özelliklerine uygun hale getirdiğimiz sürede, buna gayret ediyoruz ve adına bunun için yeni çelik-iş diyoruz. Büyümemizin önünde hiçbir engel yok mazeret de olamaz.”