Hatay İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı İskenderun Devlet Hastanesinde tamamlanan altyapının ardından ilk kez Açık Kalp Ameliyatı heyecanı yaşandı.

 

Cerrahi Yoğun Bakımı olan ve açık kalp ameliyatları için son hazırlıklarını da tamamlayan Devlet Hastanesi’nde ilk açık kalp ameliyatı Suriyeli 65 yaşındaki Suphiye Elhidad adlı hastaya yapıldı. Kalp krizi geçirerek Devlet Hastanesine başvuran ve anjio yapılan hastanın tıkalı  iki damarının açılması için açık kalp ameliyatı (Bypass) yapılması kararı alındı. Adana Numune Hastanesinin gözetiminde; İskenderun Devlet Hastanesinde görevli Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Salih Kıvanç Bayatlı ve ekibi ilk açık kalp ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi.

 

İKİBİN ANJİO YAPILDI

İskenderun Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Veysel Yıldırım, Bakanlık tarafından 2015 yılında açık kalp ameliyatı yapabilme izni alındıktan sonra bir yıl içerisinde 2 bin anjiyo yapıldığını açıkladı. Yıldırım,” Bugün hizmetlerimize bir yenisini daha eklemiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Aynı zamanda bunu bir başka açı olan, ortalama hasta memnuniyet oranımızla da açıkça görebiliriz. Bu başarılar bir günde değil ekip ruhuyla devamlı ve azimle çalışarak elde edilmektedir’ dedi.

 

İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, Türkiye ‘de olduğu ibi Hatay ilinde de sağlık alanında büyük başarılar ve ilerlemeler olduğunu dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı: “ İskenderun Devlet Hastanesi ilk açık kalp ameliyatıyla başarılarına bir yenisini daha kazandırdı. Bu bağlamda, ilk açık kalp ameliyatını başarıyla gerçekleştiren değerli meslektaşlarıma ve ekibine teşekkür ederim. Alanında uzman ekibi ile hastalarına bütüncül bakım anlayışı içerisinde yaklaşan Devlet Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi alanında çok önemli bir hizmeti faaliyete geçirdi. Bugün yoğun ve istikrarlı çalışmalarımızın meyvesini almış olduk”