Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan İskenderun’un limanları ve sanayisiyle gelecek vadeden bir kent olduğuna dikkat çekti.

 

Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’a İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz kentin ekonomik ve sanayi yapısıyla ilgili bilgiler verdi.

 

İskenderun körfezinin önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen İTSO Başkanı Yılmaz “Kentimiz Ortadoğu’ya yakınlığı ile önemli potansiyele sahip bir liman şehri. Bölgemizde Demir-Çelik, Filtre, narenciye tarım ve hizmet sektörlerinde önemli yer tutmaktadır” dedi.

 

Lojistik konusunda bölgede yer sıkıntısı yaşandığına değinen İTSO Başkanı Yılmaz “Bunun yanı sıra Karadeniz-Akdeniz bağlantı yolunun tamamlanması bölge ihracatını ve nakliye sektörü için önemli olacağı kanısındayız. Tabi bunun yanında Amanos tünel projesinin yatırım programına alınması ile yatırımcılarımız umutlanmaktadır. Suriye’de yaşanan olayların sona ermesi ile bölgemiz ekonomik anlamda çok daha hareketli konuma gelecektir. Deniz Taşımacılığı konusunda da son günlerde Hatay Büyükşehir Belediyesinin girişimleri var. Mersin, Kıbrıs ve Beyrut’a yönelik Deniz seferlerinin başlayacak olması da bizleri umutlandırmaktadır” diye konuştu.

 

BÖLGENİN GELECEĞİ PARLAK

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan da, İskenderun limanı ve sanayisiyle gelecek vaat ettiğini vurgulayarak “Körfezin konumu ve sınıra yakın olması hesabıyla ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Körfezde boru hatları, müthiş bir sanayileşme, Kocaeli’den sonra en yoğun sanayileşmenin olduğu yer. Türkiye’nin en önemli iki körfezinden biri İskenderun Körfezidir. Bu nedenle sanayicimizi, Kobilerimizi ve esnafımızı korumak lazım. İnsanlarımız hep kazanmaya oynuyor, bazen de kaybetmemeye oynamalı. Bu nedenle bölgenin geleceği parlak ve çok önemli bir potansiyele sahip bir yerde bulunuyorsunuz. İş potansiyeli çok yüksek olan bu bölgenin geleceği de parlak. Suriye Savaşının sona ermesi ile bölgenin ihracatı da önemli ölçüde artacağını da umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kalkavan’a ziyarette, TOBB yönetim kurulu Başkan yardımcısı Halim Mete, TOBB Denizcilik Meclis Başkanı Erol Yücel, DTO yönetim kurulu başkan yardımcısı Rıdvan Kartal, Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan Dereli, DTO Meclis üyesi Murat Er, DTO yönetim kurulu üyesi Ali Deniz Eraydın, DTO Meclis üyesi Cihan Ergenç, İMEAK DTO 27. Komite Başkanı Gönç Beyli ve İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak da eşlik etti.