Hatay Büyükşehir Belediye (HBB)Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ ve İskenderun’dan Mersin, Gazimağusa ve Beyrut’a uzanan güzergâhlarda deniz otobüsü seferleri başlatmak için çalışma başlattıkların söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde gündeme getirilen konu ile ilgili, Ulaştırma Bakanlığı, Kıyı ve Tersaneler Genel Müdürlüğü, Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü ile deniz otobüsü projesi hususunda görüşmeler gerçekleştirildiği belirtildi.

HBB Meclisi’nde, Ulaşım Daire Başkanlığının görev ve yetki alanında bulunan toplu taşımacılık hizmetlerinden, deniz yolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetlerinin HATULAŞ şirketi ile 10 yıl süreyle çalıştırılması ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatının %0,5’inin Büyükşehir Belediyesine ödenmesi konusu meclis üyeleri tarafından oylanarak Ulaşım Komisyonuna havale edildi.

İLK SEFER 23 NİSAN DA

Bölge için önemli olan deniz otobüsü projesi ile ilgili çalışmaların olumlu gitmesi, meclis onaylaması durumunda ilk seferin 23 Nisan’da İskenderun’dan Mersin Marina’ya doğru yapılacağı açıklandı.

GEMİ VE SEFER ÜCRETLERİ DE BELİRLENDİ

Yurt dışından getirtilecek, 45 knot hızlı gemilerin Türkiye’de bir ilk olacağı, bir seferde 330 kişinin ulaşımı sağlanabilecek. Gemide restoran hizmetleri ve kargo hizmetleri de yer alacak.

Planlanan seferlerin süreleri ve fiyat tarifesi ise şekilde olacak:

İskenderun - Mersin arası 1 saat 48 dakika, 29 Türk Lirası,

İskenderun - Gazimağusa arası 2 saat 50 dakika, 149,50 Türk Lirası

Samandağ - Beyrut arası 3 saat 25 dakika, 159,50 Türk Lirası

HATAY’A KURUVAZIYER TURİZM

Turizm açısından çok önemli olan Kuruvazıyer turizmi ile ilgili olarak da Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından görüşmeler yapıldığı açıklandı. Yapılan görüşmelerin ilkinde 2019 yılı Temmuz ayında İtalya’dan Hado Curise gemisi ile 1300 Avrupalı Hatay’a gelecek.