Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliğiyle ‘Hatay ili Filtre Sektörü Değer Zinciri Analiz Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Türkiye’de Filtre üretiminde söz sahibi 20 filtre üreticisi firma T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, DOĞAKA, ORAN Kalkınma Ajansı yetkilileri ile bir araya gelerek, sorunlarını masaya yatırdı.

 

DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız Filtre sektörü için bölgedeki üretici firma temsilcileriyle burada buluştuklarını belirterek “Türkiye’de ilk Filtre fabrikasının 1966 yılında bölgemizde kuruldu. Bu güne geldiğimizde ülkemizde üretilen filtrenin yüzde 66’sını bölgemizden yapılmaktadır. 20 firmanın bölgede yer aldığını ve 2 binden fazla istihdam sağladığına vurgu yapan Yıldız bu sektörün atılımı, sektörün kalkınması, sorunların çözümü için Filtre temsilcilerimizle bir aradayız” dedi.

 

HAZIRLANACAK RAPOR BAKANLIĞA İLETİLECEK

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Uzmanı Aykut Aniç Bölgede il ve ilçe düzeyinde çalışmalar yürüttüklerini, 2018 yılı içerisinde Kalkınma Bakanlığı bünyesinde Bölgesel gelişimine ve Kalkınmasına yönelik bir proje yürütüldüğüne dikkat çekti.

 

Rekabetçi, sektörlerde katma değer seviyesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapmak üzere yola çıktıklarının altını çizen Aniç “Buradaki nihai amacımız her yıl bölgede rekabetçi sektörler tespit edilerek bu sektörlerin katma değer seviyelerinin yükseltilmesi ve buradan hareketle bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz. Filtre sektör temsilcilerimizin talep ve isteklerini, sorunlarını dinlemek için bu Çalıştay düzenlendi” diye konuştu.  

 

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Filtre sektörünün İskenderun ekonomisinde lokomotif sektörlerden biri olduğuna vurgu yaparak “Filtre sektöründeki üreticilerimiz bizim üyelerimiz, son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler, doların sürekli inişli çıkışlı seviyelerde hareket etmesi, Filtre malzemelerinin yurt dışından ithal edilmesi, maliyeti arttırdığı gibi, firmalarımızı da zor duruma düşürdüğünü görmekteyiz. Temennimiz Odamızda düzenlenen Filtre Çalıştayında bu sorunların çözümüne yönelik somut adımlar atılır” şeklinde konuştu.

 

 Çalıştay da DOĞAKA Planlama Birimi Uzmanı Ali Küçükler ile ORAN Kalkınma Ajansı Uzmanı Mehmet Fatih Atilla Filtre sektörünün mevcut durumu ile ilgilisine vizyon destekli sunum gerçekleştirerek sektörle ilgili teknik bilgiler verdi. Filtre sektör temsilcileri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, DOĞAKA yetkilileri ile bir araya gelerek sektörün sorunları, Filtre üreticilerin talepleri, istek ve önerileri karşılıklı olarak değerlendirildi.