Amanos dağlarının ardından yükselen ay muhteşem görünüşüyle, İskenderunlulara her açıdan sunduğu çok güzel görsel şöleni birçok vatandaş kaydetmeyi de ihmal etmiyor.

 

Ay'ın her zamankinden parlak daha büyük ve daha kırmızı görüleceği süper kanlı mavi Ay görüntüsü Türkiye'de de dün saat 18.34 sıralarında kısmen izlenebildi.

 

Ayın parlak ve daha büyük olduğunu gören herkes görsel şölenin tadını çıkartmak için sokaklara çıktı. Telefonları eline alan vatandaşlar, havada oluşan görsel şöleni cep telefonlarına kaydetti. Dünya, 1982 yılından bu yana böyle bir Ay tutulmasına şahitlik etmedi. 2037 yılına kadar da benzer bir gökyüzü olayı yaşanmayacak.

 

Merakla beklenen Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması dünyanın farklı bölgelerinde gözlemlendi. Gezegenimizin tek uydusunun yaşattığı görsel şölen ise objektifler tarafından kayıt altına alındı. Bu an ise 152 yıl sonra yeniden yaşandığı belirtiliyor.

 

İskenderun’da da ayın Amanos dağlarının arkasından yükselerek, verdiği görüntü ise kentin birçok farklı noktasından çok güzel bir manzara verdiği gözlendi. Bu anları sahilde gezinen insanlar, spor yapanlar ve banklarda oturanlar havanın soğuk olmasına karşın ilgiyle izledi.