Türkiye’nin en genç Üniversiteleri arasından sıyrılarak her alanda başarılarıyla köklü üniversitelerin seviyesini yakalayan İSTE, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Üç yıllık bir üniversite olan İskenderun Teknik Üniversitesi öğretim elemanı başına düşen uluslararası indeksli yayın sayısı ortalamasındaki tırmanışıyla da başarısını bir kez daha perçinledi.

 

Web Of Science; tüm dünyada bilimsel anlamda kabul gören, Türkiye’de de akademik atamalar/yükseltmeler dahil birçok anlamda en başta dikkat edilen ve web ortamında tüm araştırmacılara on binlerce dergide yayımlanan makaleleri sunan sistem.

 

Bu sistem aracılığıyla yakın zamanda başlayacak öğrenci tercihleri öncesi devlet üniversitelerinde görevli akademisyenlerin geçen 2017 yılı uluslararası indekslerde taranan dergilerde yapmış oldukları makalelerin sayıları yayımlandı. Geçen yıl 107 devlet Üniversitesinde görevli 129.051 öğretim elemanının toplam yayın sayısı 38.877 olarak kaydedildi.

 

HEDEF İLK 10’A GİRMEK

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, öğretim elemanı başına düşen uluslararası indeksli yayın sayısı ortalamalarına göre; 2017 yılında İSTE’nın, 107 devlet üniversitesi arasında on dokuzuncu sırada yer almasını iyi bir sonuç olduğunu ancak, hedefin ilk 10 içinde yer almak olduğunu söyledi.