İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Hakan Demir, Endüstri 4.0, üretimde mekatronik sistemlerin yaygınlaşması anlamına geldiğini söyledi.

 

Bugün ilerleyen teknolojiye bağlı olarak, artık sistemler tekdüzelikten çıkmış ve komplike (karmaşık) bir hal aldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Mehmet Hakan Demir “Bir makine, artık ne saf elektronikten ne de saf yazılımdan oluşmuyor. Bir makineyi ayağa kaldırmak için, elektrik ve yazılım katmanız gerekiyor. Mekatronik mühendisliği disiplini bunların hepsini kapsıyor ve bunlar da benim ilgi alanlarıma giriyordu. Hocalarımın yönlendirmesi ve tavsiyesiyle de bu bölümü tercih etmiştim ve şu an tercihimden dolayı çok memnunum” diye konuştu.

 

Diğer mühendisliklerin kendi alanlarında özelleştiğini, Makine mühendisliği makina tasarımı ve geliştirilmesinde, bilgisayar mühendisliği yazılımda kendilerini oldukça geliştirdiğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Mehmet Hakan Demir, Mekatronik mühendisliğinin ise bunlardan gerekli bilgilerin alınarak harmanlanmasını ve entegrasyonunu sağlayan melez bir disiplin, disiplinler arası bütünleştirici bir yapısı bulunduğunu söyledi ve ekledi: “Mekatronik mühendisliğinin disiplinini diğerlerinden ayıran en önemli özelliktir. Endüstri 4.0’ı destekleyen en önemli disiplin, bölüm, meslek günümüzde mekatronik mühendisliği olmuştur” dedi.

 

İSTE’nin, kendisini Teknoversite vizyonu içerisinde Endüstri 4.0’a odaklayan ve konumlayan bir üniversite olduğunun da altını çizen Yrd. Doç. Dr. Mehmet Hakan Demir, “Endüstri 4.0’ı benimsemiş, buna uygun insan kaynağı ve mezunlar yetiştirmek için çalışmaktadır. Endüstri 4.0, üretimde mekatronik sistemlerin yaygınlaşması anlamına gelmektedir. Bu nedenle, Mekatronik Mühendisliği ve öğrencileri çok şanslı. Puanlarımız ve ilgi her geçen gün artmaktadır. Mekatronik Mühendisliği Bölümümüzde Endüstri 4.0’ın gerekliliklerini benimseyerek, gerek derslerimiz gerek uygulamalı çalışmalarımız için buna uygun içerik oluşturuyoruz. İSTE’nin büyük vizyonu olan Teknoversite’ye katkıda bulunabilmek için araştırmalar yapıp projeler geliştiriyoruz. TÜBİTAK otomobil yarışmalarına katılmak için hazırlıklar yapıyoruz. İSTE’de her yıl düzenlenen Teknoversite Günleri’nde bu sene Bölüm olarak yaptığımız araştırmaları ve projeleri sergileyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

ÖĞRENCİLERİ GİRİŞİMCİLİĞE YÖNLENDİRİYORUM

İletişimde olduğu her öğrenciyi girişimciliğe yönlendiren Yrd. Doç. Dr. Mehmet Hakan Demir, şöyle konuştu: “Girişimcilik çok farklı bir kavram, sadece düşünmek yetmiyor yapmak ta gerekiyor. Yani bir fikir buldunuz diyelim, yeterli olmuyor. O’nu veya yapılan bir şeyi bir adım daha ileriye götürmek daha da geliştirmek gerekiyor. Biz Bölümümüzde bir drone yapalım dedik.  Daha önce yapılmış bir şey bu zaten. Peki bunu nasıl geliştirebiliriz? ‘Bizden önce drone yapanların önüne nasıl geçebiliriz?’ diye düşünüyoruz. Bulduğumuz fikirleri uygulamaya döküyoruz. Uygulamaya dökmek bir risk, ancak girişimci olmak isteyen bu risk unsurunu göze almalı. Her probleme farklı açılardan bakabilmeliyiz, alternatifler üretebilmeliyiz.”

 

MEKATRONİK MÜHENDİSLİK’İN İŞ ALANI GENİŞ

Mekatronik mühendisliğinin iş imkânlarına da değinen Yrd. Doç. Dr. Mehmet Hakan Demir, şunları kaydetti: “Çok fazladır ve her fabrikada çalışma şansı var. İSTE, Üniversite-Sanayi İşbirliği’ni önemsiyor, sanayi kuruluşları ile ortaklaşa projeler yürütülüyor. Bu projeler kapsamında öğrencilerimiz sanayi tecrübelerini artırıyor ve iş fırsatları yakalayabiliyorlar, deneyim kazanıyorlar. Bu deneyim sayesinde ön plana çıktıklarını söylüyor öğrencilerimiz ve iş hayatına atılıyorlar. İSTE’nin en büyük avantajı sanayi bölgesinde olmasıdır. Bunun faydalarını birinci derecede öğrencilerimiz görüyor. İş hayatına atıldıklarında, acemi gibi değil sektöre yıllarını vermiş uzman bir mühendis gibi başlıyorlar.”

 

YRD. DOÇ. DR. MEHMET HAKAN DEMİR:

Lisans derecesini 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nden, yüksek lisans derecesini 2012 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nden aldı, doktora eğitimini ise 2016 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Makine Teorisi ve Kontrol Ana Bilim Dalı’nda tamamladı. 2009-2016 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Mehmet Hakan Demir, 2017 yılı Nisan ayından itibaren İSTE ailesine katılarak, Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. Unvanıyla öğretim üyesi olarak çalışıyor.