İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve İMEAK, Deniz Ticaret Odası- İskenderun Şubesi birlikte yapmış oldukları çalışmaların kapsamını genişletme kararı aldı.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli; “Desteklerini her zaman yanımızda hissettiğimiz İMEAK, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi ile zaten devam eden işbirliğimizi resmileştirmemizin, birlikteliğimizi perçinleyeceği kanaatindeyim. Şu an burada olan İMEAK, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kavsak ve Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Bilen’in nezdinde İMEAK, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu’nun tamamına ve tüm üyelerine;  verdikleri destek ve gösterdikleri hassasiyet için teşekkür ediyoruz” dedi.

İMEAK, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kavsak ise törende; “Kurulan bu dostluk ve işbirliğinin kurumlarımıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İskenderun’a ve ülkemize her alanda katkı sunan Üniversitemizi çok önemsiyor ve elimizden geldiğince, gücümüzün yettiğince desteklemeye gayret ediyoruz. Bu protokol ile işbirliğimizi daha da güçlendiriyoruz” dedi.

İmza töreni sonrasında; heyetler arasında yapılan toplantıda, iki kurumun birbirine ve birbirileri ile oluşturdukları sinerji ile topluma nasıl faydalı olabileceği, hangi projelere öncelikle odaklanılması gerektiği üzerinde duruldu.

 İSTE’nin ve İMEAK’ın sahip olduğu imkânların ve kaynakların etkin kullanımı ile özellikle denizyolu taşımacılığı ve lojistik konularında birlikte Ar-Ge çalışmaları yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca, Ülkemizde atıl durumda bulunan denizcilik ile ilgili bazı cihaz, simülatör, taşıt ve ekipmanın İSTE’ye kazandırılması ile ilgili yapılabilecek girişimler konuşuldu.