İskenderun Teknik Üniversitesi Senatosu tüm üyeleri oy birliğiyle İsrail ile ABD’yi şiddetle kınayan bildirinin altına imza atarak şunları kaydetti: “Onlarca yıldır Ortadoğu’da kan ve gözyaşının dökülmesine sebep olan, işgalci ve Siyonist terör devleti İsrail’in yandaşı ABD, Türkiye’nin büyük diplomatik başarısı ile BM Genel Kurulu’nda reddedilmesine rağmen, büyükelçiliğini Kudüs’e taşımıştır. Bu provokatif aksiyon karşısında haklı olarak barışçıl tepki gösteren onurlu Filistin halkına, Siyonist İsrail devleti tarafından Mübarek Ramazan-ı Şerif arifesinde gerçek mermilerle saldırılar düzenlenmiş ve içerisinde kadın, yaşlı ve çocukların olduğu, binlerce masum insanın yaralandığı ve 60 şehidin verildiği bir katliam yapılmıştır. Bu vahşet ile İsrail ve hamisi ABD sadece bu masum ve meşru müdafaa yapan insanları değil, hukuku ve insanlığı da birlikte katletmişlerdir.

Bu katliamı şiddetle kınıyor; Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu belirterek, tüm insanlığı zulmün karşısında taraf olmaya davet ediyoruz. Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

 

Bu arada İskenderun Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi koordinasyonunda birçok üniversite tarafından ortak mutabakat ile hazırlanan ve birçok dile tercüme edilen kınama bildirisinin de altına imza attığını duyurdu.