İskenderun Körfezi'ne odaklanan ve ilk kez düzenlenen Uluslararası İskenderun Körfezi Sempozyumu; İskenderun Teknik Üniversitesi Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda ilgili tüm paydaşların katılımıyla başladı.

 

İskenderun Körfezi ile ilişkili üniversite, sanayici, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bölümlerindeki temsilcilerini bir araya getiren ve üç günlük Uluslararası İskenderun Körfezi Sempozyumu (International Iskenderun Bay Symposium) ilgi gördü. Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Kaymakam Recep Soytürk, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şube Başkanı Bülen Kavsak, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter ve diğer protokolün Sempozyumda hazır bulundu.

 

Sempozyumun sunuş konuşmasını Uluslararası İskenderun Körfezi Düzenleme Kurulu Başkanı ve İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahir Özcan yaparak “İskenderun Körfezi odaklı olarak ilk kez düzenlenen bu Sempozyumun, İskenderun Körfezi ile ilgilenen kurum, kuruluş ve kişileri bir araya getirecek, kaynaştıracak, bilgi paylaşımı ve yeni projeler geliştirilmesi için tartışma ortamı yaratacak bir sempozyum olmasını arzu ediyoruz” dedi.

 

Sempozyumun ana başlıklardan ve bunlara bağlı tematik oturumlardan oluşmasını hedeflediklerini ifade eden Özcan “Yerel İdareler ve Atık Su Yönetimi, İskenderun Körfezi’nde Deniz Taşımacılığı ve Limancılık, Riskler ve Fırsatlar, Kıyı Koruma, Biyoçeşitlilik, Balıkçılık, Deniz Kirliliği ve Önlenmesi, Petrol ve Enerji, Madencilik Politikası, Turizm, İklim değişikliği, Antropolojik Çalışmalar, Tarımsal Faaliyetlerin Körfeze Etkisi ana konu başlıkları altında üç gün boyunca birbirinden değerli uzmanlar bilgi ve görüşlerini paylaşacaklar” diye konuştu.

 

Doç. Dr. Özcan Sempozyumun oluşumunda büyük emek harcayan Düzenleme Kuruluna ve tüm paydaşlara teşekkür etti. İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şube Başkanı Bülen Kavsak, Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ve Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu’nun birer selamlama konuşması yaptı. Sempozyumda katılımcı ve paydaşlara İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli tarafından plaket takdim edildi.

 

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli bütünsel bir yaklaşımla düzenlenen Uluslararası İskenderun Körfezi Sempozyumu’nun ev sahipliğini yapmaktan büyük onur duyduklarını söyledi. Rektör Dereli, Tarihte de çok önemli bir yer tutan, stratejik bir önemi olan İskenderun Körfezi’nin sorunlarının konuşulacağı ve bu sorunlara çözüm yollarının aranacağı Sempozyumun hem Körfezin İncisi şehre hem ülke için çok önemli olduğunu düşündüklerini kaydetti.

 

‘Dünyaya sahip olmak, yönetmek, yönlendirmek isteyen Ortadoğu’ya sahip olmak zorundadır, Ortadoğu’ya sahip olmak için de İskenderun Körfezi’ne sahip olmak lazım’ tezinin bilincinde olduklarının altını çizen Rektör Dereli “İşte bu yüzden, İskenderun ve İskenderun Körfezi stratejik olarak da çok önemlidir. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) olarak biz bu hassasiyetin farkındayız ve bu bağlamda, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültemiz ile, Denizcilik Meslek Yüksek Okulumuz ile, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültemiz ile, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültemizle, diğer tüm birimlerimizle İskenderun Körfezi’ne yoğunlaşan bilimsel çalışmalar yapmaya ve konu hakkında ilgili kuruluşlarla işbirliği yapmaya çalışıyoruz. Öğretim elamanlarıyla, öğrencileriyle, tüm organlarıyla ve enstrümanlarıyla üzerimize düşen görevlerin farkındayız. Stratejik olarak, teorik olarak ve pratik olarak önemli çalışmalar yapıyoruz ve benzeri alanlarda bilimsel araştırmalar, bilimsel etkinlikler yapmaya devam edeceğiz. Konuya hassasiyet gösteren ve destek olan tüm paydaş ve çözüm ortaklarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğretim görevlileri ve öğrencilerinin hazırladığı müzik dinletisiyle devam eden Sempozyum, Cuma günü saat 15.30’da yapılacak Sonuç ve Değerlendirme Toplantısı ile sona erecek.