İskenderun Teknik Üniversitesi, Yaptığı projeler ve çalışmalarla Türkiye’yi uluslararası platformlarda başarıyla tanıtan, giyilebilir kalp pilinin mucidi MIT & Harvard Üniversitesi’nden Dr. Canan Dağdeviren’i konuk etti.  

 

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışmalarını sürdüren, Harvard Üniversitesi’nde genç akademi üyeliği bulunan ve Forbes dergisi 30 Yaş Altı Bilim İnsanı Listesi’nde yer alan Türk bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren, sıra dışı başarı hikâyesi ile birlikte yaptığı çalışmalardan çarpıcı kesitleri İSTE Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nu hınca hınç dolduran dinleyicilerle paylaştı. Bu etkinlik aynı zamanda İSTE’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı.

 

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e atıfta bulunarak tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli  “Kendisini bir yıl önce İskenderun’a davet etmiştik. Bizleri kırmayarak bu teklifimizi kabul eden çok kıymetli bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren’e hepiniz adına hoş geldiniz diyorum. İlim insanları; üreten ve derinlikleri gören insanlardır, bilimin ve teknolojinin içine insanı da koyan insanlardır. İşte, Dr. Canan Dağdeviren de bilimin ve teknolojinin içine insanı yerleştiren, ülkemizin yetiştirdiği en önemli en genç ilim insanlarından biridir” dedi.

 

Anadolu’da gittiği her yerin kendisini heyecanlandırdığını vurgulayan Dr. Canan Dağdeviren “Genç arkadaşlarla buluşmak, onlarla teknolojiyi konuşmak ve bilimsel çalışmalar hakkında diyaloglar kurmak beni umutlandırıyor. Hayaller insanın geleceğini belirler. Büyükbabamı 28 yaşında kalp rahatsızlığından dolayı kaybetmişiz. Bunu çocukken öğrendim, o günden sonra ‘bu hastalığa çare olabilecek şeyler yapacağım’ diyerek kendime söz verdim ve hayallerimin peşinden giderek buralara kadar geldim. Bu süreçte zorluklar yaşadım ancak hayallerim azmimi her zaman diri tuttu. Şimdi ülkemi bilim dünyasında temsil etmenin gururunu yaşıyorum” diye konuştu.

 

 Beyin, kalp ve mide üçlemesinden bahseden Dr. Canan Dağdeviren “…Öğrendiğiniz bilgileri beyninizde hazmetmediğiniz sürece, yapmak istediğiniz şeye veya birlikte olduğunuz kişiye var olan sevginizi, aşkınızı ve tutkunuzu kalbinizde doğru bir şekilde hazmetmediğiniz sürece ve yediğiniz yemekleri içtiğimiz sıvıları midenizde hazmetmediğiniz sürece, yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Ama bu üç organdaki sindirimi gerçek ve derin bir şekilde sindirebilmiş ve hayatına adapte edebilmiş bireylerin yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Bunu bizzat ben kendim tecrübe ettim. Aynı şeyi öğrencilerime de söylüyorum. Mesela bizim laboratuvarımıza karnı aç olarak gelmek yasak. İlk sorumuz; nasılsından önce aç mısın’dır…” şeklinde konuştu.

 

Beyin, Kalp ve Mide’nin vücuttaki önemine vurgu yaparak kalp pili ihtiyacını ortadan kaldıran ve kalp atışındaki mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren Giyilebilir Kalp Pili’ni 28 yaşında tamamladığını anlatan Dr. Canan Dağdeviren şunları kaydetti: "Bu icatla yılın girişimcisi seçildim. Kalbinizin ritmi iyi değilse ritmi düzeltecek kalp pilleri kullanıyoruz ve bu piller 6-7 yılda bir değiştirilmek durumunda. Kalbiniz kasılıp gevşedikçe, siz nefes alıp verdikçe kalbinizin üzerine yapıştırılan pil sayesinde elektrik üretebiliyorsunuz ve bu elektriği yine organ için kullanabiliyorsunuz"

 

Dr. Canan Dağdeviren’e İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli tarafından günün anısına çiçek ve hatıra fincan takımı hediye edildi. Dr. Dağdeviren, İSTE Merkez Kampüsü’nde kendi adına bir fidan dikti.

 

DR. CANAN DAĞDEVİREN:

Haziran 2007’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, tam burslu olarak Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2009 yılında ilk defa verilmeye başlanan Fulbright Doktora Bursu ile The University of Illinois at Urbana, Champaign’de (UIUC) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde doktora eğitimine başladı. Prof. John A. Rogers danışmanlığında fizik, elektronik, kimya, malzeme, mekanik ve tıp alanlarının kapsamına giren esnek ve katlanabilir, vücut içine ve deri üstüne yapıştırılabilir/giyilebilir elektronik aletler üzerinde çalışmalar yaparak, doktora derecesini Aralık 2014’te aldı. Eylül, 2014’ten bu yana doktora sonrası çalışmaları için şu ana kadar tarihte en çok referans edilmiş mühendis olan, Robert Langer ile MIT’de çalışıyor. Aynı zamanda, tarihte Türkiye’den Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliği seçilen ilk bilim insanı olarak görevini Temmuz 2015’ten bu yana sürdürüyor. Ocak 2017’den itibaren MIT Media Lab’ta kendi araştırma grubu ile çalışmalarına devam ediyor.