İTSO (İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası) ev sahipliğindeki toplantıda İSTE Dr. Öğr. Üyesi Ersin Bahçeci Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi konulu sunum yaptı. Ersin Bahçeci Sanayi sektöründe artan nitelikli ve sertifikalı kaynakçı (çırak, kalfa, usta, kaynak teknikeri, belgeli kaynakçı ve profesyonel kaynakçı) talebinin karşılanması ve çeşitli projeler geliştirmek suretiyle ilgili sektör sorunlarının çözümüne destek verilmesi konusunda istişarelerde bulundu.

 

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli de projeyi başından bu yana destekleyen İTSO Yönetim Kurulu Başkan, Yönetim Kurulu Üyelerine ve DOĞAKA’ya teşekkür ederek “Kaynak ve kaynak teknolojileri konusu çok mühimdir ve Ülkemizde bu konuda yapılması gereken peç çok proje vardır. Bunların başında da elbette bu alanda nitelikli işgücü yetiştirmek gelmektedir. İSTE içerisinde hayata geçirilecek Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi’nin en önemli hedeflerinden biri ihtiyaç duyulan bu nitelikli ve sertifikalı insan kaynağını yetiştirmek olacaktır. Bununla birlikte, Merkez’de yapılacak Ar-Ge çalışmaları ile yine Ülkenin ve sanayimizin ihtiyaç duyduğu en güncel ve verimli kaynak teknolojileri ve yöntemleri geliştirilecektir” şeklinde konuştu.  

 

DOĞAKA’nın da destek verdiği Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezinin bölgemiz ekonomisine önemli katkı sağlayacağına vurgu yapan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, projenin yanında olduklarını ve gerekli her türlü desteği vereceklerini söyledi.

 

İskenderun’a Üniversitenin kurulması noktasında İTSO’nun büyük destekleri olduğunu ve hala destek vermeye devam ettiğini belirten İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz “İSTE DOĞAKA ve İTSO işbirliğiyle kurulacak olan İSTE Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde bölgemizde daha kalifiyeli ve sertifikalı kaynakçıların yetişeceğine inanıyoruz. İTSO olarak bu projenin hayata geçirilmesi noktasında uzun süredir yoğun bir çaba sarf ettik ve bugün projenin ilk toplantısını İTSO ev sahipliğinde gerçekleştiriyoruz. Bölgemiz ve Ülkemiz ekonomisi için önemli bir projeyi hayata geçirdiğimize inanıyoruz. Tabi bu projenin gerçekleşmesinde Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Meclis Üyelerimizle birlikte hareket ettik”  diye konuştu.

 

Toplantıya Kaymakam İskender Yönden, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu ile Prof. Dr. Tolga Depçi, İTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter ile yönetim kurulu üyeleri ve diğer görevliler katıldı.