İSTE Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğu’nun, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği isteC-H2 aracının isimli hidrojen yakıtlı aracın ön tanıtımına, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ile birlikte çok sayıda misafir, sanayi ve iş dünyasının temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

isteC-H2 isimli hidrojenli aracın İSTE-TTO’daki (İSTE Teknoloji Transfer Ofisi) 3 boyutlu yazıcıda üretilen prototipi sergilendi. Hidrojen Teknolojileri Topluluğu Akademik danışmanları; Topluluk Başkanı İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi M. Kaan Baltacıoğlu ve Proje Koordinatörü  Dr. Öğr. Üyesi M. Hakan Demir katılımcılara teknik detaylar ile ilgili bilgiler verdiler.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli; “Bugün ölçeklendirilmiş küçük bir prototip hidrojenli araç ile karşımıza çıkan öğrenci arkadaşlarımıza diyorum ki: küçüğünü yapan, büyüğünü de yapar. Prototipini yapan, gerçeğini de yapar. Tasarımını yapan, üretimini de yapar. Sizlere güveniyoruz. Bugün biz burada sizin arkanızda olduğumuzu göstermek için toplandık. Sizlere çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

 İSTE Rektörü Prof. Dr. Dereli, konuşulan teknolojiyi değil, hayal edilen geleceğin teknolojisini hep birlikte hayata geçirelim diyerek, projenin finansmanı için öğrencilere destek olunmasını ve sahip çıkılmasının gerektiğine dikkat çekti.

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden; “Gençlerimizin gözünün içerisine baktığımızda, yapabileceklerine olan inancı görebiliyorsunuz. Sayın Rektörümüzün de söylediği gibi; küçüğünü yaptıysak, büyüğünü de yaparız. Öncelikle öğrencilerimize güvenmemiz ve onları desteklememiz gerekiyor’’ dedi.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ; “Üniversite bizim, çok büyük destek olmamız lazım. Emek verip büyük mesafeler kat eden öğrencilerimizi ve hocalarımızı tebrik ediyorum. Biz de İskenderun Belediyesi olarak ne yapmamız gerekiyorsa yardım edeceğiz’’ dedi.