İskenderun Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirilen 12 Mart istiklal Marşının kabulünün yıl dönümü kutlama etkinliği ilgi gördü. İstiklal Marşı, kayda ilk geçtiği günün üzerinden 97 yıl geçmesinin ardından dizeleriyle ve Mehmet Akif Ersoy'un 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' sözleriyle yürekleri kabartmaya devam ediyor.   

 

İskenderun Demir Çelik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi tarafından gerçekleştirilen anma etkinliklerini İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Askeri ve Sivil daire müdürleri ile öğrenci ve aileleri katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması sırasında öğrenciler işaret dili kullanarak, salondakilere eşlik etti. Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Erkan Özen “Büyük şair Mehmet Akif Ersoy’u anlayabilmek, Akif’in düşünceleriyle dünya görüşüyle güç karşısındaki asil duruşuyla benimsenmeli. Aziz milletimizin vatanını koruma ve savunma azmini kararlılığın kahramanlığını anlayabilmek için başka hiçbir metin yazılmasa bile istiklal marşı tek başına yeterlidir” dedi.

 

İstiklal Marşını okumada dereceye girenlere ödüllerinin verildiği programda öğrencileri tarafından hazırlanan Mehmet Akif’in istiklal marşı üzerindeki etkisi ve düşüncesini anlatan tiyatral sunum ilgiyle izlendi.