Ekenel, çocuklara bu konuda verilecek eğitimin cinsel istismara karşı mücadelede önemli olduğunu söyledi. Çocuk cinsel istismarı, çocuklara karşı yapılan her türlü sözlü, fiziksel taciz eylemlerini kapsadığını ifade eden Ekenel; “İstismar sanıkları, ebeveynlerin çocuklarını uzak durmaları için sürekli uyardığı ‘yabancılar’ olabileceği gibi, ebeveynlerin sosyal çevresinden bir akraba, komşu veya çocuğa bakmakla görevli herhangi biri de olabilir”dedi. Yapılan araştırmalar sonucu her beş istismar vakasından birinin çocuğun tanıdığı kimseler tarafından gerçekleştiğini çocuklara bu konuda eğitim verildiği zaman kendilerini koruyabilmek adına yakın çevrelerinden de  korumaları gerektiğinin üzerinde durulması gerektiğinin altını çizdi.

 

ÇOCUKLARIN DAVRANIŞLARINI KONTROL EDİN…

İstismara uğrayan çocukların davranışlarında değişiklikler olduğunu belirten Ekenel çocukların ailelerinden korktukları, çekindikleri için istismarı anlatamadıklarını, sevdikleri oyuncaklar ile oynamaması, sosyal ortamlardan kaçındıkları, iştahsızlık gibi belirtilerin olduğunu söyledi.

 

İstismarın anlaşılmaması ve istismarın devam ettiği çocuklarda ileri ki yaşlarda ruhsal yıkım oluşturduğunu söyleyen Ekenel;”Çocuğunuzun cinsel istismara uğradığından şüpheleniyorsanız, yaşayacağı zararı en aza indirmek için en kısa sürede bir uzmana başvurmalısınız. Böyle bir durumda aşırı tepki vermek, kızmak, bağırmak, suçlayıcı davranmak, ancak çocuğun stres ve kaygı düzeyini arttıracaktır” açıklamasında bulundu.

 

AİLELERİN ÇOCUKLARI İYİ İLETİŞİM İÇİNDE OLMALI

Ekenel,İstismarın olduğunu anladıkları zaman  bir uzmana başvurulması gerektiğini söylerken çocuklara tepki vermenin önemine değindi.Ekenel; “Çocuğunuzla aranızdaki güçlü ve sağlıklı iletişim, istismarı önlemek veya etkisini en aza indirmek için kritik önem taşır. Çocukların güvenli, tehlikeli gibi kavramları anlamaya başladıkları yaşlarda, ona vücut güvenliğinden basit ve somut cümlelerle anlatılabilir. Örneğin; ‘Hepimizde olduğu gibi senin de vücudunda bazı özel bölgelerin var. Bunlar iç çamaşırlarının kapattığı yerlerin. Buralarına güvenmediğin kişilerin dokunmasına hayır diyebilirsin, sana kızmayız. Bazen bazı yetişkinler ki, bunlar tanıdığın sevdiğin büyüklerin de olabilir, bu güven kurallarını bilmeden sana dokunabilirler ve bu seni rahatsız, üzgün veya garip hissettirebilir. Böyle bir şey olduğunda ‘hayır, dokunma’ de. Sonra da gel bunu bana -veya çocuğun güveli yetişkini kim olacaksa ona- anlat, olur mu? Böylece biz hem seni koruyabiliriz hem de o yetişkine güvenlik kurallarını söyleyebiliriz’. Böylelikle çocuklar bu tür olaylarla karşılaştıkları zaman gidip konuşabilecekleri onları susturmayacak ve onları istismarcıdan koruyacağına inandıkları  bir yetişkin olduğunu bilmeliler “şeklinde konuştu.