İTSO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mesleki Yeterlilik ve Bilgilendirme Merkezi(MEYBEM)  yetkilisi,  Nihan Ökmen, ‘Tehlikeli ve çok tehlikeli Mesleklerde alınması zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesinin Belgelendirme süreci’ ile ilgili sine vizyon destekli olarak teknik bilgiler verdi.

 

Bilgilendirme toplantısına, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, TOBB  MEYBEM yetkilisi  Nihan Ökmen, ABİGEM Direktörü İdil Teoman, İTSO Meclis üyeleri, İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez ve İTSO üyeleri katılım gösterdi.

 

GETİRİLEN BU SİSTEM İLE İŞSİZLİK AZALACAK VE İSTİHDAM ARTACAK

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 4 Nisan 2015 tarihinde kabul edildiğini ifade eden İTSO Başkanı Yılmaz, Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayanların bundan sonra çalıştırılamayacağını, getirilen bu sistem ile orta ve uzun vadede, işsizliğin azalacağını ve istihdamın artacağını kaydetti.

 

Belgelendirilmiş kalifiye ,iş gücünün artacağını belirten Başkan Yılmaz; “Bu noktada, Hatay’da bu sistemin daha yaygın hale getirilmesi,  çalışanların ve firmaların kanuni yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri amacıyla, geçtiğimiz günlerde TOBB Meybem A.Ş. ile Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş. arasında, iş protokolü imzalanmıştır. Bu işbirliğinin, Hatay’daki çalışanlara ve işverenlere, Mesleki Yeterlilik Belgesi alımı konusunda yardımcı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 

Mesleki yeterlilik ve belgelendirme sürecinde sınavların olacağını vurgulayan TOBB MEYBEM Yetkilisi Nihan Ökmen, Sınav belgelendirme sürecinin, başvuru, başvurunun değerlendirilmesi, sınav planlaması, teorik sınav, performans sınavı ve belgelendirme olarak değerlendirileceğini  TOBB MEYBEM  sınav ve belgelendirme hizmetlerinde ise , TÜRKOK ISO 17024 ‘Personel belgelendirme sistemi’ Akreditasyonu MYK’dan sınav ve belgelendirme yetkesi, İnşaat, Asansör, makine ve metal sektöründü sınav yetkisi alanlarını kapsadığını dile getirdi.

 

ADAYLARIN ÜÇ SINAV HAKKI VAR

Yeni sistem  baş  vurusuna da açıklık getiren Öktem; “Bu baş vurularda en az 10 kişilik talepler geçerli olmaktadır. Ücret iadeleri firmalara yapılır, adayların 3 sınav hakları bulunmaktadır. Listeye ekleme, listeden çıkartma yapılmaz. Bu sistemin iş verenlere neler kazandırdıkları ise, sınav ücretlerinin tamamı geri ödeniyor, 31.12.2019 tarihine kadar işsizlik sigortası fonu, SGK iş veren prim teşviki (611 sayılı kanun). Bu sistemde mevcut çalışan belge alırsa firma SGK  iş veren primini 12 ay ödemiyor. Yeni İstihdam belgesi olan işçi işe alınırsa, firma SGK iş veren  primini 54 ay ödemiyor. 81 meslekte zorunluluk getiren bu sistemde, 40 meslekte    MYK belgesi zorunlu hale getirildi. İnşaat, Otomotiv, Kaynak ve Doğalgaz gelmektedir” dedi.