İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve Oda Üyeleri Karadenizde Ordu,Giresun,Trabzon Ticaret ve Sanayi odalarını ziyaret ederek Kardeş Oda Protokolü imzaladı.Toplantıya,İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO yönetim kurulu üyeleri, bölge basın mensupları katılım gösterdi.

 

Kardeş odalar ile İTSO arasında yapılacak olan projeler için önemli adımlar atıldığını ifade eden Başkan Yılmaz,Türkiye Odalar  ve Borsalar Birliği tarafından Türk Oda ve Borsa sisteminin iş dünyası nezdinde saygınlığın artması ve kalitenin iyileştirilmesi için Avrupa Borsa Sistemine uyumlu olabilmesi için çalışmalar yapıldığını belirtti. Yılmaz; “Akreditasyon sistemi olarak tanımlanmış olup bu çalışma ile odaların gelişimine katkı sağlanması hedeflenmiştir. 2012 yılında İskenderun Sanayi ve Ticaret Odası bünyesinde yürütülen tüm işlemler Akreditasyon sistemine uyumlu hale getirilmiş odamız akritide olarak 5 yıldızlı hizmet verdiğini belgelemiştir. Akreditasyon sisteminin diğer odalar ile iletişiminin güçlenmesi yurt içi ve yurt dışı fuar katılımları ve iş seyahatleri gibi bir takım gereklilikleri ve kuralları bulunmaktadır. Bu gereklilikler arasında kardeş oda protokollerinin imzalanmasıda büyük önem arz etmektedir “şeklinde açıklama yaptı.

 

Bu anlamda İTSO tarafından Ordu,Giresun ve Trabzon Ticaret ve sanayi odalarını ziyaret ederek kardeş oda protokolü imzaladıklarını vurgulayan Başkan Yılmaz imzalanan bu prokoller ile yapacakları projeler ve çalışmaların güçlerine güç katacaklarına güzel projelere imza atacaklarına inandıklarını  söyledi.

KARADENİZ AKDENİZ BÖLÜNMÜŞ YOL PROJESİ BÖLGE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Ziyaret sırasında konuşulan en önemli projeler arasında olan Karadeniz ve Akdeniz bölünmüş yol projesi hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz; “Kardeş odalarımızla ortak payda da buluştuğumuz yapımı halen devam eden Karadeniz Akdeniz bölünmüş yol projesinide yakından takip etmekteyiz.Ordudan başlayıp Hatay’a gelen bu hattın tamamlanmasının ardından Akdeniz deki illerimiz, Karadeniz’deki illerimizle ve kuzey İskandinav ülkeleri ile erişimde nakliye maliyetleri açısından önemli bir avantaj sağlamış olacaktır.Aynı şekilde Karadeniz deki illerimizin de hem Akdeniz’e hem de İskenderun Limanı üzerinden Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine ulaşımda ciddi bir lojistik avantaj sağlamış olacaktır” şeklinde açıklama yaptı.

 

Toplantı sırasında geziye katılan İTSO yönetim kurulu üyeleri gerçekleştirilen bu ziyaretlerin kültürel ve sosyal yönden etkili bir gezi olduğunu, imzalanan protokoller ile önemli projelerle kardeş odalar ile beraber olacaklarını  belirtti.