İTSO personellerine,  İlk ve Acil Yardım Uzmanı İş yeri Hekimi Uzm.Dr. Aydın Deniz Karataş tarafından verilen eğitime İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez ve İTSO personelleri katıldı.

 

Olası kazalarda olay yerinde bulunan kişilerin sağlık ekipleri gelmeden önce yapılması gereken pratik ve aynı zamanda hayat kurtaracak konulara dikkat çeken İlk ve Acil Yardım Uzmanı İş yeri Hekimi Uzm.Dr. Aydın Deniz Karataş; “Trafik kazaları, kırık çıkıklar, yanıklar, boğulmalar, yangınlar, kalp masajları gibi konulara değinen Karataş, “Basit yöntemlerle zamanında yapılacak müdahaleler hastanın hayatını kurtarabilir. Kalp masajı, suni teneffüs, hastanın yerde yatay vaziyetten yan duruma getirilmesi, vücudunda kırık oluşan kişinin hareket ettirilmemesi gibi konular ilk yardım ekibi gelmeden zamanında ve doğru uygulandığında hastanın hayatını kurtarabilir” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Yaşanan olay ve kazanın mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde telefon yada diğer kişiler aracılığı ile gerekli yardım kuruluşlarına bildirilmesi gerektiğine değinen Karataş, Türkiye’de ilk  yardım gerektiren  her durumda telefon iletişimlerinin 112 telefon numarası üzerinden gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

 

İlk yardım eğitiminde kalp krizi ve şuur kaybı sırasında yapılması gerekenleri anlatan Karataş; “Özellikle bilinç kaybı olanlarda dil geri kaçarak solunum yolunu tıkayabilir. Hastanın bilinç kaybı belirlenmiş ise  ağız içi önce göz ile daha sonra işaret parmağı yandan ağız içine sokularak bir çengel gibi kullanılarak diğer yandan çıkartılmak suretiyle kontrol edilmeli, ardından yabancı cisim varsa bir bez aracılığı ile çıkartılmalıdır. Kalp masajları ve suni teneffüsler ortalama yarım saati bulabilir” diye açıklamada bulundu.