İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz üyelerin sorunlarını çözmek için çaba sarf etmeye devam ettiklerini ifade ederek “Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda üyelerimize yönelik Nefes kredisi verilmeye başladı. Verilen bu kredilerle firmalarımız nefes alacağı gibi, şehrimizde de ekonomik canlılık getirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

 

İTSO Meclis Başkanı Okan Belli de Nefes Kredisinin; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Kredi Garanti Fonu ve bankalar arasında yapılan bir anlaşma ile verilen bir kredi olduğunu belirterek “Bu kredi, TOBBi’ne bağlı oda ve borsalara üye KOBİ’lere, 6 ay anapara ödemesiz dönem içeren, sonraki 12 ay aylık eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay vadeli olarak, aylık % 0,99 faiz oranı ile verilmektedir. 2018 yılı TOBB Nefes Kredisi; Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları aracılığıyla verilecektir. Kullandırılacak kredilerde %85 oranında Kredi Garanti Fonu kefaleti olacak. Kefalet tutarı üzerinden % 0.03 (onbinde üç) Kredi Garanti Fonu komisyonu tahsis edilecek. İşletme başına kredinin üst limiti 200.000 TL olup alt limit ise 50.000 TL’dir” diye konuştu.

 

Belli, krediye şahısların bireysel olarak başvurması mümkün olmamakla birlikte, TOBB’a bağlı oda veya borsa üyesi olmak ve KOBİ vasıfları taşımak, TOBB Nefes Kredisi’ne başvurunun en önemli koşulları arasında yer aldığını kaydetti.

 

Krediye başvuru için, bankalar tarafından talep edilen evraklara ek olarak odadan ‘‘TOBB NEFES KREDİSİ’’ ifadesinin açıkça yer aldığı Oda Kayıt Belgesi veya Faaliyet Belgesi alınması gerektiğini vurgulayan Belli “TOBB Nefes kredisinin teminatsız kullandırılması mümkün olmayıp Kredi Garanti Fonu’nun kefaletine ek olarak en az üçüncü bir kişi kefaleti şartı da aranacaktır. TOBB’a üyeliği olmayan ancak Türk Ticaret Kanunu’na göre tacir vasıfları taşıyanların da, Ticaret ve Sanayi Odalarına kaydolarak bu krediden faydalanma imkânı bulmaktadır. Bu kredi, geçtiğimiz yıl da odamız tarafından verilmiştir. 2017 yılında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak 147 adet oda üyemiz TOBB Nefes Kredisi kapsamında toplamda 13.824.500 TL’lik kredi kullanmıştır” şeklinde konuştu.

 

2018 yılında oda olarak 2.000.000 TL olmak üzere belirledikleri mevduatın 15 katı kredi hacmi de TOBB tarafından oda üyelerinin kullanımı için tahsis edileceğini sözlerine ekleyen Belli şöyle devam etti: “İTSO ve TOBB işbirliğiyle sağlanacak olan 30 milyon TL’lik bu kaynağın, 200’ü aşkın üyemizin ticari hayatına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Bu krediyle, finansal açıdan darboğazda olan üyelerimizin nefes alacağına inanıyor, büyümek ve işlerini geliştirmek isteyen üyelerimizin önündeki maddi engellerin de ortadan kaldırılacağına inanıyoruz. Bu avantajlı kredinin, başta oda üyelerimiz olmak üzere ülke genelindeki ihtiyaç sahibi tüm KOBİ’lerimize can suyu olacağına inanıyor, TOBB Nefes Kredisi’nin verilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz…”