İskenderun Sebze  Meyve Satıcıları ve Manavlar Odası yönetim kurulu üyelerinin ziyaretinde, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Muhasip üye Gassan Kuran ve İTSO yönetim kurulu üyesi Müfit Tennioğlu da yer aldı.

 

İskenderun Sebze Meyve Satıcıları ve Manavlar Odası Başkanı Münir Sürmelioğlu ziyarette yaptığı konuşmasında pazarcı esnaflarının sorunlarına dikkat çekti. Sürmelioğlu,; “Mevcut semt pazarının gerek bulunduğu yeri ve konumu gerekse potansiyel olarak İskenderun ve çevresindeki sebze  meyve ve komisyoncularının ihtiyacını karşılayamamaktadır. İskenderun’un daha kapsamlı ve modern bir sebze haline ihtiyacı var” dedi.

 

SOĞUK HAVA DEPOSU ŞART

Sürmelioğlu  şu an mevcut sebze halinin ihtiyaçlara cevap veremediğini,bulunduğu yer itibari ile hem şehir merkezine hem de çevre ilçe ve köylere uzak olmasından dolayı duydukları sıkıntıları dile getirdi. Sürmelioğlu; . Özellikle sebze ve meyvelerin muhafaza edileceği soğuk hava depomuz  mevcut değil. Soğuk hava deposunun olmaması nedeniyle özellikle yaz aylarında her gün meyve ve sebzeler zarar görüyor bu zararımız günlük 50 bin liraya kadar varabiliyor. Bu konuyu yetkililere iletmemize rağmen hala somut bir çözüm bulunamadı. Hatay’ın ilçelerinden Antakya merkez, Reyhanlı, Kırıkhan, Hassa, Dörtyol Arsuz ve çevresinden gelen seyyar satıcılara mal verdiğimiz gibi bu bölgelerden de sebze ve meyveler geliyor. Ancak bulunduğumuz yer, gerek sanayi bölgesi gerekse şehre uzak olmasından dolayı satışlar istenildiği düzeyde olmuyor. Satılmayan ve elde kalan mallarda özellikle sıcak havalarda bozuluyor. Acilen İskenderun’a yakışır bir sebze hal’inin yapılması lazım. Bu da Hatay, İskenderun Arsuz kavşağında olan ve ulaşımı kolay olan Nardüzü’ndeki Organize Sanayi Bölgesinde yapılabilir”diye konuştu.

 

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi.Başkan Yılmaz , geçtiğimiz günlerde kendilerini ziyaret ederek sorunları yerinde gördüklerini, İskenderun’a daha kapsamlı bir sebze hal’inin gerekliliğine ve daha elverişli bir bölgeye taşınması konusunda hem fikir olduklarını  ifade etti. Başkan Yılmaz; “Şu an Sebze halinin olduğu arsanın limana yakın olması lojistik merkezi için  daha müsait olduğunu gözlemlemekteyiz.  Sebze Hali’nin Arsuz Karaağaç Nardüzü bölgesinde soğuk hava depolarının da yapılacak bir bölgede yeniden inşa edilmesi için çalışmalar yapılabilir” diye konuştu.

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş ile bu konuda, hep beraber görüşerek, sebze hal’inin taşınması için girişimlerde bulunabileceklerini söyleyen Yılmaz, bir an önce Pazar hal’i esnaf’ının sıkıntılarından kurtulması gerektiğini vurguladı.