Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen iş insanlarına yönelik iş planlarının hazırlanması konulu toplantıda önemli bilgiler verildi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülebilir bir Hatay için iklim değişikliği alanında kapasite oluşturma ve farkındalık oluşturma konulu bir proje yürütüldüğünü ifade eden   İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim ve Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Erten; “Avrupa Birliği Fonlarından finansa edilen Enerji Hukuku   Araştırma Enstitüsünün de proje ortağı olduğu bu projenin bölge halkına ve firmalarımıza çevreye duyarlı bir bakış açısı oluşturulması noktasında önemli faydalar sağlayacağına inanıyoruz.”dedi.

 

İSTE VE MKÜ AVRUPA BİRLİĞİ KAYNAKLARINI BÖLGEYE AKTARMAK İÇİN ÇALIŞIYOR

Projenin iştirakçileri olan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve   Mustafa Kemal Üniversitesinin(MKÜ)de iklim ve çevre duyarlılığı konusunda farkındalık sağlayacağına inandıklarını  iki üniversitenin Avrupa birliği kaynaklarını bölgeye aktarması noktasında gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür eden Erten kurumların çalışmalarında başarılar diledi.

 

Dr. Nilüfer Arıak Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca desteklenen ve Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ‘Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Hatay ‘projesi  kapsamında İş insanlarına ‘Yeşil Yatırımlar’a yönelik  İş planı hazırlama konusunda açıklamalarda bulundu. Toplantıda sinevizyon destekli detaylı bilgiler verdi.

 

Bu projenin temelinde 3 amacın olduğunu ifade eden Dr. Arıak; “1-Üniversite öğrencileri  ve iş insanları başta olmak üzere herkesin İklim Değişikliği konusunda farkındalığın arttırılması, 2-İklim değişikliğine uyum sağlaması ve değişikliğin etkilerinin azaltılması konusunda somut uygulamalar üretmek, 3-İklim ve çevre konusunda halk arasındaki bilinci arttırmak ve halkın da bu konulardaki karar alma mekanizmalarına aktif katılımlarını sağlamak”diye konuştu.

 

AB TÜRKİYE ÇAPINDA 37 PROJEYİ DESTEKLEDİ

 Avrupa Birliği,(AB) Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele  konusundaki çabalarını desteklemek ve bu konuda daha fazla yol kat  edilmesine olanak  vermek çerçevesinde   14 Ağustos 2017 tarihinde başlayan ‘İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi’  projesini finanse ettiğini kaydeden Dr.Arıak; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ana faydalanıcı olduğu proje kapsamında aralarında’ Hatay’da sürdürülebilir bir Gelecek için’ projesinin de bulunduğu Türkiye çapında   farklı bölgelerdeki 37 proje desteklenmiştir. Hatay’da bu projelerden biridir ve proje süresi 15 ay olarak belirlenmiştir” şeklinde açıklamada bulundu.