İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri ile iş insanlarından oluşan heyet çeşitli iş temaslarında bulunmak üzere Romanya’da Köstence Ticaret Odasıyla bir araya geldi, çeşitli temaslarda bulundu.

 

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Oda Meclis Başkanı Okan Belli, İTSO yönetim kurulu üyeleri Muhsin Yeter, Mahir Taner, Gassan Kuran, Müfit Tennioğlu, Sanem Akpınar, Selma Yılmaz, Yusuf Yılmaz, Raşit Özyurt, Mehmet Ünüvar, Hıdır Güneş, Romanya’nın İskenderun Fahri konsolosu Faruk Rende, Oda Genel sekreteri Figen Gül Dönmez de ziyarete yer aldı.

 

İskenderun Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, kendi bölgeleriyle ilgili ekonomik yapısı, üretim çeşitliği konusunda rakamlarla bilgiler aktardı.

 

Köstence Ticaret Odası Başkanı Lon Danut, Juganaru işbirliği çerçevesinde, karşılıklı olarak ticari ürünleri aynı zamanda Avrupa Birliği ülkeleri pazarıyla buluşturulması konusunda da yardımcı olabileceklerini ifade ederek “Özellikle odamız bünyesinde birkaç yıl önce kurduğumuz özel bir bölüm, özellikle bu karma üretim yapan şirketleri teşvik ediyor. Köstence vilayetinde kurulan karma üretim şirketleri sermayesi açısından Türkiye birinci sırada yer alıyor” dedi.

 

KÖSTENCE LİMANINDA KDV GÜMRÜK YOK!

Ayrıca Köstence limanının Avrupa Birliği kanunlarına göre de serbest bölge şeklinde işlediğine de işaret eden Danut, Juganaru “Pratik olarak Türkiye’den malla gelen bir gemi Köstence limanına girip, KDV ve gümrükleri ödemeden mallarını boşaltabiliyor. Gemiyle gelen malların aynı zamanda Köstence limanından çıkmadan üretime dönüştürülebilecek. Yüzölçümü açısından da geniş bir alana sahip, aynı zamanda ekonomik faaliyetleri da Köstence limanı içerisinde yapılabilmesi de mümkün” diye konuştu.

 

TUNA KANALI KARADENİZİ AVRUPAYA BAĞLAYACAK

Karadeniz’in en büyük limanları arasında yer alan Köstence’nin aynı zamanda Tuna kanalına da bağlı olarak kullanıldığına dikkat çeken Danut, Juganaru “Tuna, özellikle 60 kilometrelik uzunluğuyla Karadeniz’e bağlantılı bir kanal, deniz taşımacılığı ve ulaşım açısından Karadeniz’de Tuna kanalını ulaşım aracı olarak kullanabilirsek iyi olur. Tuna’nın yıl boyunca kullanılabilmesi için çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu açıdan biz Avrupa Birliği’nin imkanlarından, finansmanlarından da istifade edebiliriz. Önümüzdeki birkaç yılda Karadeniz’den Avrupa’nın ortalarına kadar Tuna kanalı kullanılarak mal taşımacılığından istifade edebileceğimizi düşünüyoruz. Bu arada Romen ve Türk tarafının karşılıklı olarak özellikle RORO taşımacılığının geliştirilmesi konusunda adımlar atılıp, karşılıklı seferler düzenlenmesini de umut ediyoruz” şeklinde konuştu.          

 

Köstence Ticaret ve Sanayi Odası İle İş Birliği Protokolü imzalayan İTSO Başkanı Yılmaz Başkanlığındaki 15 İş adamından oluşan Ticaret Heyeti, daha sonra Köstence’nin en büyük çuval fabrikası olan Romtextili ziyaret etti.

 

Aralarında İskenderun Fahri Konsolosu Faruk Rende’nin de bulunduğu heyet, Dobruca TİAD’ı ve Köstence Türkiye Başkonsolosu Sulhi Turan’ı da ziyaret etti.

 

İskenderun Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise ziyaretleri sırasında verdiği destekten dolayı Sabit Danış’a teşekkür plaketi verdi.