Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin ‘Kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddete son’ başlıklı bir eylem planına kapsamında İskenderun Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü doğa yürüyüşçüleri de kadına şiddeti önleme etkinliğine destek verdi.

 

Birleşmiş Milletler kadın Birimi bu yıl ‘Kimseyi Arkanda Bırakma: Kadın ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddete Son’ başlıklı bir eylem planını devreye soktu. Bu plana göre cinsiyet temelli eşitsizliğin önlenmesi ve farkındalık yaratılması amacıyla dünyaca bilinen yapılar 25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında turuncuyla renklenecek. Bu kampanyaya destek vermek isteyenler, sosyal medya hesaplarınızdaki profil fotoğraflarını veya arka planlarınızı turuncuya boyuyor.

 

25 Kasım kadına yönelik şiddeti önleme günü etkinlikleri kapsamında İDOK (İskenderun Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü) üyeleri de hafta sonu gerçekleştirdiği 123. Doğa yürüyüşü etkinliğiyle destek verdiler.

 

25 Kasım kadına şiddeti önleme günü etkinliği kapsamında İskenderun Toplum Sağlığı Eğitim Şube çalışanları Dr. Müge Tellioğlu ve hemşire Tuba Bilgin tarafından "dünyayı turuncuya boya” etkinliğine İDOK İskenderun Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü destek verdi. Yaklaşık 80 kişinin katılımıyla gerçeklesen etkinlikte Sağlık bakanlığının tişörtlerini giden doğa yürüyüşçüleri kadına şiddete karşı ‘Ben de varım’ dediler.

 

Ayrıca İskenderun Toplum Sağlığı Eğitim Şube çalışanlarından Dr. Müge Tellioğlu tarafından kadına şiddetin boyutları ve başvurulacak yerler konusunda bilgi verildi, broşür dağıtıldı.