KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz yeni Türkiye’nin yeni kadın hareketi olarak yola çıktıklarını belirterek “Kadının ilerlemesi, sadece eşitlik meselesi değil, aynı zamanda bir adalet meselesidir” dedi

 

KADEM Hatay İl Temsilciliğinin açılışı İskenderun Ramada Otelde yemekli toplantı ile iş, siyaset, STK temsilcileri bürokratlar, belediye başkanları daire müdürleri ve toplumun tüm kesimlerinden kadınların geniş katılımıyla gerçekleştirildi.  Açılış konuşmasını yapan KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) Hatay İl Temsilcisi Selma Tunç misyonları doğrultusunda ve farklı birikimlere sahip, üreten, haklarını bilen, bilmeyene rehber olan, milli değerleri taşıyan kadınların ulusal ve uluslararası platformda bir bütünlük halinde uyum sağlayabilen, dünya kadınlarıyla rekabet edebilecek düzeye getirebilen bir vizyonla bu yolculuğa çıktıklarını söyledi.

 

KADEM Hata İl Temsilcisi Selma Tunç, kadınlık ve erkeklikten bağımsız, insan olarak yaratılmış olmanın idrakiyle toplumsal cinsiyet adaleti anlayışının toplumda yerleşmesi için çalışacaklarını ifade ederek “Hatay’ımızın büyük bir geçmişi var. İpek yolu üzerinde oluşu nedeniyle birçok dilin konuşulduğu, birçok etnik körenin uzun yıllar birlikte yaşadığı bir şehir olmuştur Hatay. İnsanların birbirlerine karşı olumsuz tutumu söz konusu olamaz, çünkü Hatay’da bir arada yaşama saygı hoşgörü kültürü vardır” dedi.

 

KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz da, ‘İnsanın kanadı gayrettir’ der Hz. Mevla’m sözlerine vurgu yaparak KADEM olarak kadın sorunlarıyla ilgilenmek, yerel sonlara çözüm ve politikalar üretmek, meseleleri saha içinde ele alabilmek için yola çıktıklarının altını çizdi.

 

Dünyanın değiştiğini, kitle iletişim araçlarıyla birlikte her geçen gün daha küçük köye dönüştüğünü savunan Genel Başkan Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz “Bugün burada konuştuğunuz, bir saniye sonra dünyanın başka bir ucunda başka bir meseleye dönüşebiliyor. Ya da burada yaptığınız bir hareket kar topu gibi devasa problem yumağına dönüşebiliyor. Çocuklarımızı kitle iletişim araçlarından, küreselleşmenin, kapitalizmin çıkmazlarından koruyabilmek için önce ailemizi korumamız lazım. Biz güçlü olacaksak da, bizi yönetmek isteyen dış mihraklara, kültürel emperyalizme karşı, kendi kimliğimizle ayakta duracaksak, kendimiz için değil toplumumuzla, ailemizle, çevremizle özgürleşmeliyiz. Şunu unutmayacağız, fikirler eylemlere dönüştükçe, daha anlamlı ve daha kalıcı bir hal alır. Biz bu fikirleri kalıcı kılmak için Türkiye’nin her yerinde örgütleniyoruz. Hatay da bu örgütlenmemizin bir parçasıdır. KADEM olarak bu fikirleri hayata geçirmek üzere, yeni Türkiye’nin yeni kadın hareketi olarak yola çıktık. Nitekim kadının ilerlemesi, sadece eşitlik meselesi değildir. Kadının ilerlemesi aynı zamanda bir adalet meselesidir” şeklinde konuştu.

 

Ak Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar da, Kadınlarla erkeklerin bir bütün olduğuna işaret ederek “Bütünün eşit parçaları olarak eksiklerimizi gidererek hayatımızı tamamlamanın mücadelesini vermemiz gerekiyor. Bizim tarihimizde kadınların çok güzel yerleri olmuştu” diye konuştu.     

 

Ak Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, İSTE İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İlçe Müftüsü Mehmet Taştan, KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz KADEM (Kadın ve Demokrasi) Derneği Hatay İl Temsilcisi Selma Tunç, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’nın eşi Sibel Tosyalı, Atakaş Şirketler Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş’ın eşi Nihal Atakaş birlikte KADEM Hatay İl Temsilciliğinin dualarla açılış kurdelesini kestiler.