Ulucami Caddesi üzerindeki Sağlık Parkında bir araya gelen İskenderun Kadın Platformu üyeleri ellerinde şüpheli ölüm kurbanı 11 yaşındaki Rabia Naz’ın fotoğrafı, ‘Çocukları yaşatacağız, Çocuk Bakanlığı kurulsun’ yazılı dövizlerle seslerini duyurmaya çalıştılar.

 

İskenderun Kadın Platformu dönem sözcüsü Muhsine Taşan okuduğu basın bildirisinde 11 yaşındaki Rabia Naz’ın geçen yıl şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti, evinin önünde cansız bedeninin bulunduğunu hatırlatarak “Rabia Naz’ın intihar ettiğini ileri sürdüler, ölümünün üzerini kapatmaya çalıştılar. Dün Rabia Naz’ın aramızdan alınışının birinci yılıydı. Düşünün, koskoca bir yıl boyunca hiçbir şüphenin üzerine gidilmedi. Adli Tıp Raporu; ölümün yüksekten düşme değil

'bedensel travma' sonucu gerçekleştiğini ispatlıyor. Ancak Rabia Naz’a çarpan arabanın kime ait olduğu araştırılmıyor” dedi.

 

Baba Şaban Vatan’ın bir adli tıp uzmanı, polis, savcı gibi çocuğunun ölümünü araştırdığının vurgulandığı açıklamada Muhsine Taşan “Delil toplamaya çalışıyor ama Rabia Naz’a çarpan arabanın sahibi bir türlü araştırılmıyor. Eski AKP’li belediye başkanının yeğeni, Rabia Naz’a arabayla çarparak öldürmesi

konumunda şüpheli durumda. Ancak hiçbir iddia araştırılmıyor, dava adaletten kaçırılıyor. Rabia Naz’ın ölümündeki bu karanlık yetmezmiş gibi baba Vatan Şaban şikayet üzerine gözaltına alınıyor, akıl sağlığının yerinde olmadığına karar veriliyor. Aileyi susturmak için jet hızıyla işleyen mekanizmalar, Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için asla işlemiyor” diye konuştu.

        

“DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Bugün Türkiye’nin birçok meydanında ‘Rabia Naz için adalet’ istediklerini sözlerine ekleyen Muhsine Taşan şunları kaydetti: “O koltuklarda oturup bu ölümün üzerini örtmeye çalışanlar iyi dinlesin: Biz bu davanın peşini bırakmayacağız. Siyasi gücü ve parayı arkasına alarak failleri aklamaya çalışanların karşısında adalet isteyen milyonlarız biz. Yapılması gereken bellidir: Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Kadın platformu olarak Rabia Naz’a adaletin sağlanması, tüm çocukların yüzünün gülebilmesi için bu davanın peşinde, Vatan ailesinin de yanındayız. Bu mücadelede asla yalnız yürümeyecekler. Adalet biziz susmayacağız.”