Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, CHP Arsuz İlçe Kadın Kolları Başkanı Sibel Uslu, Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Deveci, CHP Arsuz İlçe Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Devrim, CHP Arsuz İlçe Yönetimi,  Meclis Üyeleri ve Fen İşleri Müdürü Aşkın Yetimoğlu ile birlikte Karaağaç Mahallesinde yapımına başlanacak “Karaağaç Sahil Yürüyüş Yolu” çalışmalarını, bu ay içerisinde  yapılacak temel atma töreni öncesi incelemelerde bulundu.

 

HEDEF KIYI ŞERİDİNİ HALKA KAZANDIRMAK

Başkan Culha, Karaağaç Sahil Yürüyüş Yolu uzunluğunun 5 km civarında olacağını, Arsuz da olduğu gibi burada da Karaağaç halkını denizle buluşturmayı hedeflediklerini söyledi.Çok güzel denizimizin ve sahil şeridimizin olduğunu ifade eden Başkan Culha,gerek fiziki koşullardan gerek imkansızlıktan dolayı yöre halkının, yaz aylarında bölgeye gelen misafirlerin denizden yeterince yararlanamadıklarını, kendilerinin belediye olarak  harekete geçtiklerini, yapılacak projeler  ile kıyı şeridini halka kazandıracaklarının altını çizdi.

 

Culha; “Bir sahil yürüyüş yolu, ama biraz daha gelişmiş, içinde bisiklet yolunun olduğu, mavi yol deniyor buna, bir düzenleme hedefledik ve yaklaşık bir yıldır teknik ekibimiz proje çalışması içerisinde. Proje nihayete erdikten sonra 4-5 aylık bir ihale süreci var. Yani bizim toplam bu çalışmamızın, yaklaşık bir buçuk, iki yıla dayalı bir süreci ve emeği var. Çok kolay olmadı”dedi.Çok ciddi ve  maliyetli bir proje olduğunu kaydeden Culha vatandaşların mağdur olmaması için de devletin bu durumu dikkate alması gerektiğini belirtti.

 

Arsuz’a kazandırılan kıyı şeridinin de  herkes tarafından beğenildiğini, bölgeye hareketlilik getirdiğini dile getirdi.

 

PROJE ÇEVREYE ZARAR VERMEYECEK...

Karaağaç’ta yapılacak olan sahil yürüyüş yolunu kimseye zarar vermeden, yeşili koruyarak düzenleyeceklerini kaydeden Başkan Culha; “Kesinlikle vatandaşlarımızın işyerlerine zarar vermeyecek bir şekilde, bu tedbirleri almış durumdayız. Birçok yerde yeşil alan içerisinden geçiyor, zarar vermiyor. Çok az bir özel mülkiyet var. O arkadaşlarla görüştük. O arkadaşlarında rızai destekleri var. Çok ciddi ve maliyetli bir proje. Bazı yerlerde geçebiliyorsunuz çok kolay, bazı yerlerde bir tahkim yapılması gerekiyor, bazı yerlerde duvar örülmesi gerekiyor. Şu anda biri burada olmak üzere, biri Şekere deresi, biride Belen deresi üzerinde iki tane köprü de var proje, menfez. Çelik köprüleri yapacağız. Biz bu hafta bismillah dedik. Ben bu vesileyle öncelikle Karaağaç Mahallemize, sonra bütün Arsuz,  sonra ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu ay içerisinde halkımızın yoğun katılımıyla, bunun bir temel atma törenini yapacağız,” şeklinde açıklama yaptı.