İskenderun’un kent merkezinde nefes alabileceği tek yeşil alan olan Karayolları eski arazisi içerisindeki palmiyeler ilçe belediyesi park bahçe ekipleri tarafından temizliği ve bakımı yapıldı.

 

İskenderun’un en önemli alanlarından biri olarak biline ve boşaltılan Karayolları eski arazisi içerisinde bulunan palmiye ağaçlarının kundaklanması halktan ciddi tepki toplamıştı. Polislerin titiz takibi ve çalışması sonrasında palmiyeleri yakan iki kişi tutuklandı, İskenderun Belediyesi de Anıtlar kurulunun izin vermesinin hemen arından karayolları arazisi içerisinde bulunan palmiye ağaçlarının tamamının bakımına başladı.

 

KARAYOLLARINDA TEMİZLİK ÇALIŞMASI

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, çevreye her zaman büyük önem verdiklerini belirterek, ”Çeşitli nedenlerle oluşan görüntü kirliği nedeni ile kent genelindeki tüm parklarda ve yeşil alanlarda temizlik çalışmaları yapılıyor. Ekiplerimiz ilk önce çöp, moloz ve kırılan ağaç dallarını temizlik çalışmalarını yaparken daha sonrada kepçe ve kamyonlarla ıslah çalışması yapılyor” dedi.

 

ÇEVREYE ÖNEM VERİYORUZ

Karayolları parkı içerisinde çalışmaların devam ettiğini ifade eden Başkan Seyfi Dingil, “Diğer yandan ağaç budama işlemlerimiz devam ediyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz, cadde, sokak ve parklarda ağaç budama çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Kentin farklı bölgelerindeki yeşil alan, park ve özellikle yol kenarlarında bulunan ağaçların trafik açısından tehlike arz etmesi ve görüş alanını kapatılması yüzünden ekiplerimiz budama çalışmalarına devam edecek” diye konuştu.

 

Bu arada İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara da sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “30 Eylül 2017 tarihinde eski karayolları arazisi içindeki Anıt ağaç olma niteliği taşıyan palmiyelerin korunması, yeşil alan olarak değerlendirilmesi ve budanması ile ilgili toplumun taleplerine ilişkin açıklamalarımız neticesinde İskenderun Belediyesi ekiplerince budama ve temizlik işlemlerine başlanmış, Hatay Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye birimleri de araç ekipman anlamında destek olmaktadırlar. İskenderun kent hayatına yapılacak hizmetlerin insan sağlığı ve hak temelli gerçeğinden yola çıkarak kısır çekişmeler yerine sağlıklı bir çevre için birlikte mücadelenin önemine İskenderun çevre koruma derneği olarak vurgu yapıyor teşekkür ediyoruz.”