İskenderun ve çevresinde tarlalarda sokaklarda her yerde uçuşan binlerce kelebek insanların dikkatini çekiyor. 8-10 yılda bir normal çoğalmanın üzerinde çoğaldığı tahmin edilen kelebek kolonileri şehrin hemen hemen her tarafında fark ediliyor.

 

İskenderun, Arsuz ve çevre köylerde koloniler halinde görülen kelebekler neyin habercisi diye merak edilir oldu.

 

BİR GİZEM ÇÖZÜLÜYOR

Konunun uzmanları, havaların ısınması ile birlikte diken kelebekleri olarak bilinen tür larvalarından çıkarak göç ettiğini kaydediyor. Kuzeyden güneye doğru bir göç hareketine başlayan kelebeklerin insanlara ve tarım alanlarına bir zararı bulunmadığını ifade ediliyor. 15.000 kilometreyi bulan bu göç, Kuzey Kutup Bölgesinin en kuzey noktalarından başlayıp Batı Afrika’nın en güneyindeki tropikal bölgede sona eriyor. Bu mesafe Kuzey Amerika’da bulunan kral kelebeklerinin yaptığı yolculuğun neredeyse iki katı olduğu vurgulanıyor. Diken kelebekleri bu turu ancak altıncı nesilde tamamlayabiliyor.

 

Avrupalı gözlemciler uzun zamandır diken kelebeklerini (Vanessa cardul) hayranhkla izliyor ve her yaz sonunda onlara ne olduğunu merak ediyordu. Acaba bu kelebekler Soğuk havaların başlamasıyla tamamen yok mu oluyor?

Raporlar yaz sona ererken milyonlarca diken kelebeğinin güneye göç ettiği ve çoğunlukla 500 metreden yüksekte uçtuklarını ortaya çıkardı; bu yüzden insanlar tarafından görülmeleri çok zor. Kelebekler onları Afrika’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkaracak rüzgârları bekliyor, böylece saatte 45 kilometre hızla ilerleyebiliyorlar.