Almanya ve Finlandiya okul öncesi eğitim modelinin uygulandığı, İskenderun ve Arsuz ilçelerinde yaşayan ailelere yönelik hizmet veren, KİGA Dorfu Anaokulu eğitim modeliyle TV8 konuk oldu.

 

TV8’de hazırlanan ve eğitim modellerini inceleyen programda Hatay bölgesinden KİGA Dorfu Anaokulu’nu seçtiklerini ifade eden Kurucu Almanca öğretmeni Burçak Çetin, “Arsuz’un Karaağaç Mahallesi Doğu Akdeniz Sitesi’ndeki kurumumuzda TV8 programcılarını ağırladık. Onlar bizim uyguladığımız eğitim programını inceledi, bilgiler aldılar” dedi.

 

KİGA Anaokulu Kurucusu Burçak Çetin, geçen yıl hizmete giren kurumlarında minik öğrencilerin teknolojiden uzak, doğal materyallerle görerek ve yaşayarak eğitim aldıklarını vurguladı.

 

Çetin şunları söyledi: “KİGA Dorfu Anaokulunda öğrencilerimiz beslenmede sadece porselen, cam kullanıyor. Ahşap kaplar sadece kuruyemiş ve kabuklu meyveler için kullanılıyor. KİGA’da plastiğe kesinlikle yer yok. Hatta yemeklerin pişirilmesi aşamasına da minik çocuklarımız katılıyor, katkı veriyorlar. Çocuklar masa üzerindeki dönen tablalar sayesinde yemeğine kolayca ulaşabiliyorlar. Teknolojinin kullanılmadığı okulumuzda içsel motivasyonu kazanmış, şükran duygusuna sahip, doğaya ve insana saygılı, günlük yaşam becerilerini kendisi yapabilen, sonsuz hayal gücüyle ‘İNSAN’ yetiştiriliyor” diye konuştu.

 

KİGA Anaokulunda ayrıca oyuncakların tamamının ekolojik olduğunun da altını çizen Çetin; “Taş, ağaç parçaları, keçe, iplikler, yünlerin yanı sıra Almanya’dan getirilen tüm ahşap oyuncaklar için HAPE, BELEDUC gibi markalar tercih edilmiştir. Okulumuzda çizgi film kahramanlarına ve popüler oyuncaklara yer verilmemektedir. KİGA Anaokulu, ekmek yapan, örgü ören, oyuncak, düğme diken, yemek ve masanın hazırlanmasına ve toplanmasına yardım eden, kilim dokuyan, kilden ilk heykelini yapan, sabreden ve şükreden çocuklar yetiştiriyor” şeklinde konuştu.