Sınırları üç kıtaya yayılan ve 600 yıl hükmeden Osmanlıların ataları Kayı boyunun bir dönem yerleştiği Hatay’da Hassa’dan sonra Kırıkhan’da da IYI damgalı mezar taşları ile tarihi sütunlar ortaya çıktı.

 

MKÜ Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Dr. Mine Temiz, Kırıkhan’ın Narlıhopur Mahallesi’nde Kayı Boyu damgalı mezar taşları, mezarlar ve tarihi sütunları, Kaymakam Mustafa Erkayıran, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya ve Jandarma Binbaşı Temel Aday birlikte inceledi.

 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde görevli Yardımcı Doç. Dr. Mine Temiz, Narlıhobur Mahallesi’ndeki ve halk arasında toplu Türkmen mezarlığı olarak bilinen alanda ‘Kayı Boyu’ damgalı mezar taşları ve tarihi sütun kalıntıları bulunduğunu söyledi.

 

Yrd. Doç. Dr. Mine Temiz, geçmiş yıllarda Hatay Arkeoloji Müzesi’nde Kayı Boyu damgalı mezar taşları bulunan alandaki Türkmen mezarlıklarında tescil çalışmaları yürüttüğünü vurgulayarak “Anlaşılıyor ki eski Türk boyları bu bölgeyi yaylak, kışlak, geçiş güzergahı olarak kullanıp bu mezarlığı da vefat edenleri gömmek için kullanmışlar ve mezar taşlarına da Kayı boylarına ait damgalarını vurmuşlar” dedi.


IYI damgalı mezar taşları ile kalıntılar konusunda tarih vermek zor olduğunu belirten Yrd. Dr. Dr. Mine Temiz “Yakın bir zaman önce Aktepe keşfedilen tarihi Türkmen Mezarlığı için de daha önce belirttiğimiz gibi buradaki gömünün de çok erken devirlerden itibaren Anadolu’daki ilk Türk akınlarından itibaren kullanılmış olabileceği görüşündeyim. Bu alanda yapılacak olan çalışmalar ve incelemelerden sonra daha net bilgi sahibi olacağız” diye konuştu.