Hatay’ın Kırıkhan İlçesinde bulunan yerel sanatçılar dernek çatısı altında bir araya geldiler.

 

Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran ve Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’un öncülüğünde bir araya gelen yerel sanatçılar, ”Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği” adı altında kurumsallaştılar. Derneğin açılışı; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Eski Milletvekili Bestami Teke, siyasi parti ve STK temsilcilerinin yanı sıra yerel sanatçılar katıldı.

 

Dernek Başkanı Hüseyin Celil, Belediye Başkanı, Kaymakam ve Vali yardımcısı açılış konuşması yaparak derneğin faaliyetleri konusunda katılımcıları bilgilendirdiler.

 

 Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman Bakanlık olarak Kırıkhan’ın ve Hatay’ın emrinde olduklarının altını çizerek “Yakın dönemde Kültür-Han projesi. Türkiye’nin en büyük projesini Kırıkhan’a yapıyoruz. Belediye Başkanımız ve Kaymakamımızın çok büyük emeği var. 25 trilyon arkadaşlar, eski parayla. Türkiye’nin en büyük Kültür-Hanını Kırıkhan’a yapıyoruz. Hayırlı olsun. Hatay’ın en önemli projelerinden bir tanesi de, Bakanlık olarak, Ben ona Hatay’ın çılgın projesi diyorum. Uzun çarşının restorasyonunu ve renovasyonunu başlatıyoruz. Ayrıca Hatay müzesinin ikinci kısmı tamamlandığında, dünyanın en büyük mozaik müzesi Hatay’ımızda olacak” diye konuştu.

 

Açılıştan sonra “Kırıkhan Kültür ve Sanatında Aşıklar Geleneği” adlı panel düzenlendi. Panelde katkısı olanlara plaket verildi. Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, M.K.Ü Rektörü Hasan Kaya’dan Kırıkhan’a fakülte sözü alarak, Kırıkhanlılara müjdeyi verdi.