Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, uygulamanın Türkiye’de ikincisini hastanelerinde gerçekleştirildiğini açıkladı.

 

Erken tanı ve uygun tedavi ile KOAH hastalığının seyrinin düzelip ilerlemesinin durdurulabildiğini vurgulayan Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada ve Türkiye’de en sık görülen 4. hastalık durumunda olan Kronik abstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), 2020 yılında bu sıralamada 3’üncü sıraya düşmesinin öngörüldüğünü söyledi.

 

Özellikler sigara içen erkeklerde ve son zamanlarda sigara içen bayanlarda da rastladıkları (KOAH) hastalarını tedavi ettiklerini belirten Doç. Dr. Yetim “İlk olarak 69 yaşındaki Mehmet Dağ isimli KOAH hastasına balon tedavisini uyguladık. Sigara içme veya çevresel ve genetik faktörler sonrasında özellikle akciğerdeki broş dallarına giden koplet hücreleri dediğimiz hücrelerde sekresyonların artması, ödem şişkinlik olması sonrasında soluk borusunda ciddi anlamda daralmalar meydana gelmektedir. Sekrasyonların atılmasında da bu hastalar problem yaşamaktadırlar. Yaptığımız işlem, balon tedavisiyle tek tek daralan balgam biriken bölgeleri temizleyerek daralan bölgeleri de açtık. Hastamızda da yaptığımız gibi, ilk geldiklerinde oksijen seviyeleri çok düşükken sırt üstü yatmakta zorlanıyordu. Tedavi sonrasında hem oksijen seviyelerinde yükselme hem de yaşam konforlarında artma meydana geldi. Günlük hayatlarını bile zorluk içerisinde nefes nefese kalan bu hastalar bu tedavi sonrasında normal yaşantılarına devam edebilmektedirler” şeklinde konuştu.