Daha önce’Dostluk Köprüsü Kültür ve Sanat Projesi’ kapsamında  Kosava’ya ait geleneksel ürünleri sergileyerek Kosava kültürünü tanıtmışlardı. Kosovalı kadınlar sergi sonunda bir etkinliğe daha imza atarak Kosavanın yöresel yemeklerini Hatay Meslek Edindirme Kursları (HATMEK)’te yöresel yemeklerini tanıtma fırsatı buldular.

 

Gerçekleştirilen etkinliğe, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ömer Dolar, HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Bozkurt, Kosova Kadınlar Yardımlaşma Derneği Başkanı Maide Şabani ve çok sayıda dernek üyesi katılım gösterdi.

 

HATMEK’te  mutfağa giren Kosovalı Kadınlar, şarkılar ve türküler eşliğinde Kosova mutfağının birbirinden lezzetli yöresel tatlarından içli köfte, lokom, kol böreği, sofra bezi Boşnak Böreği ve Arnavut Böreğini yaparak Kosavanınn birbirinden farklı lezzetlerini tanıttılar. HBB Gastronomi Proje Uzmanı Celil Erkan ise  Hatay’ın yöresel lezzetlerinden olan  künefeyi Kosovalı kadınların beğenisine sundu.

 

Katılımcıların beğenisini alan yemekler, misafirlerden tam not aldı. Gerçekleştirilen etkinliğin ardından Dernek Başkan’ı Maide Şabani Hatayda kendilerine gösterilen misafirperverlik ten dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti.