SODEM 'in Ankara’da düzenlediği 2018 Yerel Yönetim Ödülleri Toplantısında ödüle layık görülen, SODES Destek Programı kapsamında Samandağ Belediyesi ve Samandağ Kadın Dayanışma Derneği ortaklığıyla hazırlanan “Kozanın İpeğe Heyecanlı Yolculuğu” projesi kapanış toplantısı gerçekleşti.

 

Kapanış Toplantısına Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, İlçe Tarım Müdürü Öner Serkol,SODEM  Birim yetkilisi Mehmet Koca,Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural,SGK Müdürü Gülay Ateş,Sydv Müdürü  Uzay Fırıncı, Halk Eğitim Müdürü Enver Canpolat,Samandağ Belediyesi meclis üyeleri Süleyman Ray,Adil Nural,Berna Kaplan ,Behcet Bolat,Yüksel Kuzu ,Dilek Süslü Asiırmak, Mağaracık Muhtarı Sayım Arslan ve ipek köyü kursiyerleri katılım gösterdi.

 

40 KADIN DOKUMA EĞİTİMLERİNE KATILDI

Proje kapsamında 18-29 yaş arası 4, ve 29-65 yaş arası 36 olmak üzere toplam 40 işsiz kadınımız, 3’er aydan 2 grup olacak şekilde toplam 6 ay süren Dokuma eğitimlerine katılmışlardı. Projenin bitmesi ile gerçekleştirilen final toplantısında İpek köyünde eğitim gören Kadınlara sertifikaları takdim edildi. Projede üretilen el dokuması ,göz nuru ürünler sergilendi.Projenin aşamaları anlatıldı.Başkan Nehir, Projenin daha ileriye taşınarak Kooperatifleşme çalışmalarına başlanacağını müjdeledi.

 

Kapanış Toplantısında konuşan Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir; “ Kadınlar birbirini çok sevdi o günden bu günlere getirdiler. Sadece bir şeye dokunduk ürettik demenin ötesinde bir dayanışma oluştu. Birbirimizin farkına varmaya başladık. Biraz hak hukuktan bahsettik ve o yönüyle de bir farkındalık oluşturduk “şeklinde konuştu.

 

Birlikte daha güzel işler yapabileceklerini ifade eden Başkan Nehir; “Hepinizin emeğinin geçtiği bu proje bizim parti genel başkanımızın da takdirlerine layık görüldü. Hepinizin hak ettiği o ödül temsilen bize verildi. O ödül sizin yani bütün Samandağlıların hakkıydı. Ben katkılarınız ve katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 

İPEK ELLER İPEK İŞLER PROJESİ EV EKSENLİ BİR İŞTİ

Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir ise bu serüvenlerinin 2016 yılında “İpek Eller İpek İşler Projesi” ile başladığını, Samandağ’ da ilk defa böyle bir çalışma olduğundan söz etti.Hülya Nehir; “İşsiz ev kadınlarına meslek edindirme amacı taşıyordu, ev eksenli bir işti. Ev kadınlarının kendi evinde çocuğuna bakarken aynı zamanda dokuma da yapabilecekleri şekilde planlandı ve bu günlere geldi. İpekçilik çok eski bir zanaatımız, bu işi geleneksel anlamda da çok önemsedik. Tarihimize bir yolculuk yapmak istedik. Bir boyutu gelenek görenek ve yaşam biçimimizdi ama diğer yönü de para kazanmak ve tencereyi kaynatmaktı. Bu fikriyatla yola çıktık ve bu süre zarfında çok yol aldık”şeklinde açıklama yaptı.

 

Bu projenin kattığı gelir kadar, sosyalleşme boyutunun olduğunu kaydeden Hülya Nehir, evinde üretim yapan kadın sayısının artması ile kendilerini o derecede başarılı sayacaklarını söyledi.