Hatay'da Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü kurulmasına dair Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, korunması gereken taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili hizmetlerin, bilimsel esaslara göre yürütülmesini sağlamak amacıyla Hatay'da Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü kuruldu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kültür ve Turizm Bakanlığı girişimleri sonrasında kurulduğunu belirterek, "Bölgesinde en çok kültür varlığına sahip Hatay'ımızda bu Kurulun olmaması büyük eksiklikti. Çok şükür bu eksiklik giderildi. Koruma Bölge Kurulu dinler, diller ve medeniyetler şehri Hatay'ın kültürel dokusunun ayağa kaldırılmasında büyük projeleri imza atacaktır" diyerek şunları söyledi:

" Hükümetimiz, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nün kuruluşunu sağlayarak Hatay'ı bölge müdürlüğü bulunan 28 il içerisine sokmuştur. Bundan sonra şehrimizde bulunan ve başka örneği olmayan kültür varlıklarının, çok daha sistemli bir şekilde korunacağına şüphe yoktur, Hatay'a hayırlı olsun"