19- 21 Ocak 2019 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin Macao eyaletinde düzenlenen "International Gastronomi Macao 2019" yemek festivalinde Hatay Gastronomi Grubu  menüsündeki Hatay mutfağı yemeklerini şovları ile sergilediler.

UNESCO Gastronomi kardeş şehirleri ile ünlü gastronomi yazarlarının katıldığı; Hatay Büyükşehir Belediye personeli Hatay mutfak uzmanı ve Gastronomi Dünya 2.si Şef Abdulcelil Erkan'ın ve Home Cake Restoranlarının sahibi Gülşen Behzatoğlu Sökmen Hatay'ı temsil ettiği festivalde, yöresel lezzetlerden keşşür pilavı, künefe, oruk, sarmaiçi ve humus yoğun ilgi gördü. Şef Erkan tarafından gerçekleştirilen özel sunum ve çeşitli şovlar eşliğinde sunulan Hatay mutfağının damak çatlatan lezzetleri katılımcılara sundular.

200 kişinin üzerinde misafir, gastronom, gastronomi yazarı ve michelin yıldızlı şefler ağırlandığı festivalde, Hatay Gastronomi ekibi Otoritelerden ve şeflerden tam puan aldı. Herkes tarafından çok beğenilen bir şov ve sunum yapan ekip gelecek yıl tekrar Macao’da olmak için çok heyecanlı olduklarını belirterek,” Emeği geçen ve Hatay’ı Dünya da gururla temsil etmemizi sağlayan Atakaş Şirketler Grubuna, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ve Macao şehri sakinlerine gösterdikleri ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz” dediler