İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in müşteki olarak katıldığı Hatay Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davada şüpheli olarak yargılanan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş 6 ay hapis cezası aldı. karara saygılı olduğunu ifade eden HBB Başkanı Savaş, itiraz edeceklerini söyledi. 

 

HBB Meclisinin 14.08.2015 tarihli toplantısında meclis üyelerinin bir kısmı tarafından belediyeye ait işlerle ilgili olarak, verilen önergelerin meclis gündemine alınması için gerekli oylamayı yaptırmadığı gerekçesiyle Lütfü Savaş’tan şikâyetçi olunmuştu.

 

Hatay Asliye Ceza Mahkemesi, görevi kötüye kullandığı iddia edilen Lütfü Savaş’ın HBB Meclis Başkanı sıfatıyla, müşteki İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ile meclis üyelerinin usule uygun şekilde verdiği önergeleri meclis gündemine alınıp alınmayacağına ilişkin oylamaya kasten sunmayarak görevinin gereklerine aykırı hareket ettiği ve kamu zararı oluşturduğu hükmüyle kararı onadı. 

 

Danıştay 1. Dairesi’nin de itirazını kabul etmediği Lütfü Savaş hakkında 6 ay hapis cezası verildi, ceza iyi halden 5 aya indirildi. Ayrıca HBB Başkanı Lütfü Savaş, 2 ay 15 gün belediye başkanlığından hak mahrumiyeti almakla birlikte, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi.

 

SAVAŞ KARARA SAYGILIYIZ, İTİRAZ EDECEĞİZ!

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde basının sorusu üzerine konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Sizin karşınıza gelirken şöyle gelseydim utanarak gelirdim. Bir tecavüz, rüşvet, yolsuzluk sanığı olarak gelseydim, çok utanırdım” dedi.

 

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in kendisini şikayet ettiğini ifade eden HBB Başkanı Lütfü Savaş “Büyükşehrin görevlerini bana verin diye, meclise bir önerge verdi. Bana Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, yasa ile verilen görevleri başkasına devretmem, kendim yaparım. Bu arkadaş (Seyfi Dingil) İtfaiye dahil bazı işlerin kendilerine devredilmesini istedi. Meclisteki çoğunluğa güvenip, bunu talep etti. Bu olamazdı. Şikayet etti, mahkum olduk. Adalete saygımız sonsuz. Mahkeme sonucuna itiraz edeceğim. Ama sizin karşınıza yolsuzluk, hırsızlık gibi suçlamalarla başımı eğecek şekilde gelirsem görevimi derhal bırakırım. Bu iş bazı mercilere güvenerek yapılmaz. Ancak önümüzdeki haftadan itibaren sizin bildiğiniz veya bilmediğiniz birçok konuda bu arkadaşı mahkemeye vermeye başlayacağım” diye konuştu.