İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), ‘Çocuk Üniversitesi’ nin konuğu çizgi filim yazarı, masal anlatıcısı ve senarist Beyza Akyüz, çocuklara ve velilere masallar anlattı.

İSTE Çocuk Üniversitesi Koordinatörü Doç. Dr. Selin Sayın ‘Çocuk Üniversitesi’ projesiyle; çocukların hayal dünyasını geliştirerek, onların üniversiteyi ve dünyayı daha iyi tanımasını, sosyalleşmesini sağlamak için etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

Sayın, Küçük Hezarfen, Canım Kardeşim, Çomar gibi çocukların severek izledikleri çizgi filmlerin yazarı; masal anlatıcısı ve senarist Beyza Akyüz’ü masal dinletilerine konuk ettiklerini söyledi.

Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda, düzenlenen etkinliğe, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, öğretim elemanları, öğrenciler ile birçok minik İSTE’li ve veliler katıldı. Beyza Akyüz, akşam İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Atatürk Konser Salonu’nda büyükler, anlattığı, anlatırken yaşadığı ve yaşattığı masalları büyük bir heyecan içinde dinlediler.

Büyüklere Şifahen Masallar adlı etkinlikte; Beyza Akyüz’e müzik enstrümanları ile İSTE Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Şehrinaz Gündüz, Öğretim Görevlisi Buğra Çankır ve Eren Kaysar eşlik etti.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli “Dünyada ve ülkemizde pek çok ‘çocuk üniversitesi’ var, ama sadece farklı bir ‘çocuk teknik üniversitesi’ var, o da bizim İSTE Çocuk Üniversitesi. Bizim kuruluş tarihimiz 23 Nisan 2015. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yıldönümünde kurulduk.  Bu nedenle, bu ülkenin geleceği olan çocuklarımız için Çocuk Üniversitesi’ni de kurduk. Çocukların dünyayı, üniversiteyi ve teknolojiyi erken yaşlarda keşfetmesini kolaylaştırmak istiyoruz. ‘Ağaç yaş iken eğilir’ mantığıyla, çocukların hayal dünyalarını geliştirmek ve kreatif düşünebilme yeteneklerini artırarak yenilikçilik ve girişimcilik kapasitelerini artırmak istiyoruz. Masalların da hayal gücünü geliştirmede önemli rol oynadığını biliyoruz. Bu nedenle, işte burada bugün bu masal etkinlikleri ile sizlerin karşısındayız” dedi.