Beş buçuk kilometre uzunluğundaki tünelle Kahramanmaraş’tan, Gaziantep sınırını geçerek Hatay Amik Ovasındaki bereketli topraklara can veren Menzelet Barajı sulama suyu projesinin 3 katrilyona mal olduğu belirtildi. Kanal uzunluğu karasu ile beraber 105 km olan projenin kanal genişliği 15, derinliği 6 metre. Amik Ovasının tamamını sulayacak olan bu proje ile Hatay Çiftçisi artık yılda iki Ürünü, hatta bazı bölgelerde üç ürünü alabilecek.

 

Hatay Ak Parti Milletvekili Hüseyin Yayman, H. Bayram Türkoğlu, İl başkanı İbrahim Güler, bazı belediye başkanları ile ilçe başkanları ile çiftçi temsilcilerini de bir araya gelerek çalışmalar yerinde incelendi, gelinen nokta hakkında değerlendirme yapıldı.

 

Kahramanmaraş Menzelet Barajından gelen sulama suyu projesinin ikinci bir GAP olarak niteleyen Milletvekili Yayman, “Bu suyun geçtiği bölgeler Gaziantep, Kilis ve Hatay’a bereket getirecek. Ayrıca Menzelet sulama suyu projesi ile Amik ovasında sulanabilir tarım alanı üç katına çıkacak” dedi.

 

Amik Ovası Çiftçilerinden Mustafa Muslu, Menzelet baraj suyu ile artık sulamada sıkıntı yaşamayacaklarını belirterek “Allah bu suyu getirenlerden razı olsun. Son yıllarda suyumuz iyice azalmıştı. Menzelet’ten gelen su ile ovamıza can geldi. Artık ne ekersek ekelim gözümüz arkada kalmayacaktır. Pamuk, darı ne ekersek ekelim. Suyumuz geldi milletimizin gözü arkasında değil. Çiftçimiz mahsulünü ekmede cesaret buldu. Çiftçimiz kazanırsa devletimiz kazanır. Çiftçimiz kazanırsa aile efradımız kazanır. Çiftçimiz kazanırsa, köylümüzden, vilayetimizden, Ankara’ya kadar hepsi kazanır” diye konuştu.