Hatay'ın İskenderun ilçesinde oğlunun ölümüne neden olduğu iddiasıyla tutuklanan baba Mehmet Ali Yılmaz ile ilgili savcılık iddianamesinde ‘alt soya karşı kasten öldürmek ve işkence etmek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmak’ istemiyle dava dosyasının hazırlanarak mahkemeye sevk edildiği öğrenildi. 

 

Hatay Barosu Başkan Vekili Avukat Sevinç Çakıcı Mertcan’ın ölümü ile ilgili olarak İskenderun Cumhuriyet savcılığı iddianamesini hazırladığını ve 2. Ağır Ceza mahkemesine gönderdiğini açıkladı.

 

Mahkeme tarafından henüz iddianamenin incelenmediğini ve incelenmesinin ardından, dava ile ilgili istenen ceza ve delilerin neler olduğu konusunda bilgi verebileceğini belirten Avukat Sevinç Çakıcı Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Hüseyin Derin’le birlikte şunları söyledi: “Mertcan’ın ölümü ile ilgili davanın soruşturması tamamlandı ve 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Bir süre sonra yargılama başlayacak. Yargılama başlamadığı için şu aşamada bir şeyler söylemek çok doğru değil. Delilerle birlikte yargılama başlandığında olayın iç yüzü daha net ortaya çıkacak. O zaman biz baro olarak kamuoyunu bilgilendireceğiz. Baromuz özellikle kadına ve çocuğa şiddet olaylarında müdahil olarak olayları takip etmektedir.”

 

Mertcan’ın yaşadığı ve ölümü ile sonuçlanan olayın trajik bir olay olduğunu vurgulayan Hatay Barosu Başkan Vekili Avukat Sevinç Çakıcı, “Maalesef Türkiye de yaşanan ilk olay değil. Önlemlerde alınsa son da olmayacak. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için Hatay Barosu olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Farkındalıklar yaratmaya çalışıyoruz. Toplumu bilgilendirmeye çalışıyoruz. Mertcan gibi çocuklar ölmesin diyoruz. Kadınlarımıza, çocuklarımıza tüm insanlarımıza şiddetin yayılmaması için şiddetin artık yerleşik bir hal almaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Bu konuda sadece yargının değil eğitim kurumlarının da etkili çalışmalarını istediklerini ifade eden Avukat Çakıcı “Sadece ceza verilerek sonlandırılacak bir durum değil eğitimle başlar her şey. İlkokul çağından itibaren çocuklara şiddet olaylarının, istismar olaylarının yanlış olduğu suç olduğu anlatılmalı. Veliler bilinçlendirilmeli. Ana sınıflarından itibaren hatta kreşlerden itibaren eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda tüm devlet kurumlarını etkili bir şekilde çalışmaya davet ediyoruz” diye k