Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Başkan Çakır Varan, sendika üyeleriyle birlikte MESS’e çok sert tepki göstererek “Artık hakkımızı söke söke alacağımız yerdeyiz” dedi.

 

Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube binası önünde işçilerle birlikte basın açıklaması yapan Başkan Çakır Varan, demiri büken, Çeliği nakış gibi işleyen, işçilerle MESS’e yüklenerek “Artık bıçağın eti kestiği ve kemiğe dayandığı yerdeyiz. Artık yolların bittiği, Meydanların ısındığı süreçteyiz. Çalıştık, canımızı dişimize taktık, İş yerini evimiz, tezgahımızı yatağımız bildik Artık hakkımızı söke söke alacağımız yerdeyiz. Ürettik, Kazandırdık, Artık kazanacağımız yerdeyiz, Kazanacağımız. Gece demeden, gündüz demeden üreten biz değil miyiz? Gerektiğinde krizleri tek başımıza göğüsleyip, fedakarlığın en büyüğünü yapan biz değil miyiz? Kalitesiyle dünyaya örnek olan, Çalışkanlığı dillere destan olan biz değil miyiz? Üretim ve ihracat rekorları kıran, Hem işverene, hem sektöre, hem de Türkiye’ye Kazandıran biz değil miyiz? Evet biziz. Peki biz ne istiyoruz. Biz çok şey istemiyoruz. Hakkımız olandan başka hiçbir şey istemiyoruz” diye konuştu.

 

MESS’le yürütülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, Şu an itibarıyla gelinen noktanın sözün bittiği yer olarak niteleyen Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan “Sözün bittiği, Ama aynı zamanda eylemin başladığı yerdir. Bundan böyle sesimizi, çığlığımızı İş yerlerimizden başlayarak Mümkün olan her yerde duyuracağız. Bu güne kadar kendimizi, Toplu sözleşme masasında ifade ettik, bundan sonra yollarda, meydanlarda da ifade edeceğiz. Biliyorsunuz, Geçtiğimiz Salı günü Ankara’da başkanlar kurulumuz toplandı. Burada bir dizi eylem kararı alındı ve mücadelemizin yol haritası ortaya çıktı. Kırmadan, dökmeden ama kararlılığımızdan asla taviz vermeden mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Buradan, yani meydanlardan, sokaklardan Mess’i bir kez daha uyarıyoruz. Taleplerimizi ve teklif ettiğiniz ucube zam oranına tepkimizi sakın hafife almayın. Size uzattığımız eli havada ve karşılıksız bırakmayın” şeklinde konuştu.

 

Bu meydanlarda olmayı istemediklerinin altını çizen Varan şunları kaydetti: “Bu soğukta, bu kara kışta burada olmak Bizim tercihimiz değil. Fakat eğer gerekirse, hakkımızı alana kadar da Bu meydanları Mess’e dar edeceğimizi herkes bilsin. Metal emekçisi kardeşlerim, dün, Mess’in çağrısına uyarak yeniden bir araya geldik. Peki ne oldu? Gene haklı taleplerimiz masada kaldı. Gene bir sonuca ulaşamadık. Hatta yakınlaşamadık bile. Bu beyefendiler bize ne diyor biliyor musunuz? Siz üretmeye devam edin, Ama iş emeğinizin, alın terinizin karşılığına gelince sesinizi çıkartmayın. Susun. Ne verirsek onunla idare edin. Susacak mıyız? Size soruyorum, susacak mıyız? Evet susmayacağız. Bıçak kemiğe dayandı. Eylemse eylem, Grevse grev…”