Merkez Kütüphane Fuaye alanında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi İşler ve Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aliye Senem Deviren tarafından yapılan açılışa, öğretim elemanlarımız, idari ve akademik personelimiz, öğrencilerimiz, öğrenci velileri ve ziyaretçiler katıldı.

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen XL-EcoDDesignLab proje koordinatörü ve Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aliye Senem Deviren, XL-EcoDDesignLab’in, alışılagelmiş laboratuvarlardan farklı olarak bir eğitim altyapısı projesi olduğunu belirterek yeni nesil bir tasarım eğitimi ve araştırmaları ortamı oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

 

XL-EcoDDesignLab ile mimarlık eğitim programındaki yenileme çalışmaları ve programa kazandırılan yeniliklere de değinen Prof. Dr. Aliye Senem Deviren, mimarlık müfredatının akreditasyon hazırlıklarına, ulusal ve uluslararası eğitim standartlarına uygun olarak 2018’de tamamen yenilendiğini ve 2019 yılında son halinin verildiğini kaydetti.

 

Deviren, Mimarlık bölümünde geleceğin mimarlarını, sağlıklı ve kapsayıcı mekanlar tasarlayan, doğal ve kültürel mirasın sürdürülebilirliğini ve yaşanılabilirliğini güvenlik altına alan, ekolojik dengeyi kuran ve sürdüren yapısal çevreler üreten, mesleki etik değer ve sorumluluklarının bilincinde olan mimarlar olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

 

13 Haziran’a kadar Merkezi Fuaye Alanında gezilip görülebilecek olan sergi, görsel ve işitsel karma tekniklerin kullanımıyla hazırlandı. Sergide Mimarlık Bölümü öğrencilerimizin ağırlıklı olarak 2017-2019 seneleri arasında mimari tasarım stüdyolarında ve deneysel mimari tasarım içerikli derslerde yapmış oldukları çalışmalarının posterleri, portfolyoları, maketleri, kısa video gösterimleri ve üç boyutlu yazıcıda (3D printer) üretilmiş  olan deneysel tasarım modellemelerinin yanı sıra bölüm derslerinden seçili ürünler bulunuyor.

 

Fuayenin merkezindeki platformda, XL-EcoDDesignLab eğitim-araştırma-mimari tasarım çalışmaları kapsamında Mimarlık Bölümü ikinci sınıf öğrencilerinin Antakya Kurtuluş Caddesi boyunca yapmış oldukları proje çalışmaları da sergileniyor. Bu çalışmanın arka fonunda ve üst kısımda, şu anda mezuniyet senelerinde olan öğrencilerin çekmiş oldukları, Antakya sokaklarına ait mimari fotoğraflar yer alıyor. Platformun ön kısmında ise çağdaş mimarlık yaklaşımları dersinde öğrencilerin üzerine çalışmak üzere seçmiş oldukları çağdaş mimarların ekolojik tasarım ağırlıklı örnek projelerinden ürettikleri maketler de görücüye çıkarıldı. Bu maketler sergisinin ileride Mimarlık Bölümü bünyesinde bir daimi sergi mekanıyla mimarlık müzesine dönüştürülmesi hedefleniyor.