Programa Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu,Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Veysel Eren, Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Prof. Dr. Yusuf Önlen, Genel Sekreter Doç. Dr. Erhan Yengil, il protokolü, üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katılım gösterdi. 

 

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Hasan Kaya,15 Temmuz 2016 ülkemiz için bir dönüm noktası olduğunu,hainlerden oluşan bir gurubun, bir anda darbe girişiminde bulunduğunu söyleyerek, bunun bir proje olduğunun, bu projenin üç beş kişinin yapabileceği olay olmadığının altını çizdi.Kaya; “Ülkemiz çok büyük bir tehlike atlattı. Emperyalistlerin ülkemiz üzerindeki hevesleri kursaklarında kaldı. Şer, hayıra döndü. 81 ilde 81 milyon insan birlik ve beraberlik içerisinde hareket etti. O gece üniversitemiz, Türkiye’de darbe karşıtı bildiri yayınlayan ilk üniversitedir. 250 şehidimiz, binlerce gazimiz var. Bu sayı çok büyük bir sayıdır. Şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Millet olarak her zaman birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz gerekir. Türk Milleti hiçbir zaman boyunduruk altına girmemiştir ve bundan sonra da girmeyecektir”  diye konuştu.

 

Slayt gösterimi yapılan proğramda 15 Temmuz ruhu tekrar yaşatılmış oldu.

 

Proğram’da Hatay Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Ali Parlak, 15 Temmuz Şehitleri anısına yazdığı Bırak Kalemi Şair adlı eserini seslendirdi. Şair Ali Parlak’ın ardından 15 Temmuz’da Gölbaşı Özel Harekat Merkezinde şehit olan Hurşit Uzel’in yazdığı Ezel Tepenin Okçuları şiirini, kardeşi Hüseyin Uzel seslendirdi.

 

Şiir dinletisi sonrası Antakya Devlet Konservatuarından Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin ve ekibinin hazırladığı ‘Türkiye Sizi Unutmayacak’ isimli konser, dinleyicilerin duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu.

 

.