Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Aziz Atatürk’ün ölümünün 72. yıldönümü anma törenlerinin düzenlendiği MKÜ Tayfur Sökmen Kampusünde Atatürk Anıtı açılışı gerçekleştirildi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zakir Methiyev tarafından Mustafa Kemal Üniversitesinin Tayfur Sökmen Kampüsü meydanında Atatürk Anıtı yapıldı. Atatürk Anıtı, Atayı anma etkinlikleri kapsamında Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Şerefettin Canda tarafından törenle açıldı.

Polyester ve metal konstrüksiyondan yapılan Atatürk Anıtının kaidesi granitten, yüksekliğinin 3.5 metre, Kaidesi ile birlikte 6 metreden oluşuyor.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Şerefettin Canda anıtın yerinde küçük bir Atatürk heykeli bulunduğunu belirterek “Mustafa Kemal Üniversitesine yakışan bir anıt yaptırmak için arayışa girdik. Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyemiz olan Doç. Dr. Zahir Methiyev anıtın projesini geliştirdi ve yapımını gerçekleştirdik. Atatürk’ü anlamanın birinci koşulunun bilimi rehber edinmek olduğunu biliyoruz. Üniversitemizde bilimsel düşüncenin gelişmesi için uğraş veriyoruz. Öğretim üyelerimiz her gün bu anıtın önünden geçerken çalışmayı, ülkemizi ileriye taşımaya görev bileceklerini anımsayacaklardır. Bu düşüncelerle bu anıtın açılışını gerçekleştiriyorum” dedi.

Rektör Canda Öğretim Üyeleri ve öğrencilerle Atatürk Anıtı açtı.